Státnímu aparátu USA hrozí krizový režim
Spojeným státům hrozí, že státní aparát přepne na krizový režim. Republikáni a demokraté se totiž už půl roku neumějí dohodnout na tom jak by měl stát letos hospodařit.
Lhůta, do kdy je možné využívat rozpočtové provizorium, přitom vyprší tento pátek. Pokud se do té doby nenajde kompromis, celý státní aparát, až na služby považované za nezbytně nutné, přestane fungovat.
Dnešek přitom může být rozhodující. Republikáni totiž představí návrh škrtů na příštích deset let, což by mohlo otevřít prostor k dohodě. Bývalý ministr financí Ivan Pilip připomněl, že krizový scénář vyloučit nelze.
„Spojené státy s takovou situací zkušenost mají. Stalo se to v roce 1995, kdy na několik týdnů přestaly fungovat některé federální úřady, jejichž činnost není nezbytná.“
Krizová varianta by podle něho byla určitě znát uvnitř země. „Nepředpokládám, že by se to nějak promítlo za hranicemi.“ Jak připomněl, federální rozpočet zahrnuje zejména obranu, sociální zabezpečení a lékařskou péči. Chod úřadů, které řadový Američan nejvíce denně zaznamenává, jsou pak většinou hrazeny členským státem federace.
Podle Pilipa by taková situace nijak dramaticky nepoznamenala světovou ekonomiku. „Určitě by to nějaký ohlas mělo, ale nemyslím, že zásadní – pokud jde třeba o kurz dolaru nebo české měny.“
Boj o rozpočet na letošní rok je předznamenáním mnohem větší diskuse: o celkovém zadlužení, které se vyšplhalo už na rekordních 14,27 bilionu dolarů.
„To téma je vzhledem k vnitropolitické situaci v USA skutečně velmi klíčové. A rozpory, které panují mezi demokraty a republikány, se do jisté míry odrážejí dovnitř republikánské strany, která tlačí na vládní aparát prezidenta Obamy směrem k úsporám,“ poznamenal Pilip.
Očekává silný tlak ze strany republikánů, je jasné, že zadlužování je skutečně nebezpečné, ale asi dojde ke kompromisu, protože ten tlak nebude chtít držet celá republikánská strana. Její část totiž ví, že realistická je jen část požadavků, se kterými přichází,“ uvedl Ivan Pilip.