Stovky miliard korun chce v příštích šesti letech investovat EU do špičkového výzkumu

Evropská unie chce v příštích šesti letech investovat stovky miliard korun na podporu excelentní vědy a vědu a vývoje nových technologií. Z dotačního programu s názvem Horizont 2020 by se měly zaplatit nejen vědecké týmy na univerzitách a ústavech. O peníze budou soutěžit i malé a střední firmy, které sází na vývoj unikátních technologií. Pro Česko je to opět šance, jak získat z unijního rozpočtu finance na tuzemský výzkum.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výzkum

Výzkum | Foto: Tiskový servis Evropské komise

Robotika, IT technika, nanotechnologie nebo pokročilé materiály jsou jen některé oblasti, kam by přednostně měly téct ve výzkumu peníze. Horizont 2020 má být největší rámcový program financující vědu na evropské úrovni v letech 2014 až 2020. Počítá se s tím, že peníze se nasměrují na opravdu výjimečnou vědu.

„Pro nás je velmi významná částka na rozšiřování účasti, která je zaměřena na to, aby se i instituce ze zemí střední a východní Evropy více účastnily programu Horizont 2020. Významná část je propojování mezi českými a zahraničními institucemi, jejímž cílem je právě přenášení nejlepších zkušeností,“ vysvětluje ministr školství v demisi Dalibor Štys.

Přehrát

00:00 / 00:00

EU chce v příštích letech investovat do podpory vědy a vývoje nových technologií. Podrobnosti zjišťovala Petra Benešová.

Stejně tak se podle něj peníze investují do nových technologií, vývoje a průmyslu. „Další významná pobídka je účast firem, zejména malých a středních. Ale právě v tom byla Česká republika velmi úspěšná už v odchozím období. My jsme vlastně v tomto parametru úspěšnější než průměr Evropské unie,“ dodává.

Evropská unie chce také v příštích letech financovat oblasti, které se úzce dotýkají lidí v Evropě. Například se investuje do zlepšování zdravotnictví, ekologické dopravy nebo čisté energie.

„Jsou tam podle očekávání logická témata, mimochodem my je také reflektujeme v nové strategii Akademie věd, je to zdraví a demografické změny, blaho společnosti. Je to obrovské téma, důležitá nesporně je bezpečnost potravin v dnešní době,“ popisuje další priority předseda Akademie věd Jiří Drahoš.

Česko už úspěšně rozjelo výstavbu velkých výzkumných center nedaleko Prahy, v Brně a Ostravě, které financuje Brusel. V dalším dotačním období proto musejí vědci znovu využít příležitosti a peníze nasměrovat do tuzemské vědy.

„Potřebujeme posunout naší zemi ve vnímání v zahraničí od země, kde jsou šikovní dělníci a kvalifikovaní průmyslováci, do země, kde se investuje do vědy, kde se pro ni vytvářejí podmínky a kde je zajímavé pracovat,“ říká Miroslava Kopicová, místopředsedkyně Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace.

Celkem Evropská unie zatím vyčlenila na program Horizont 2020 pro výzkum a inovace 70 miliard euro.

Petra Benešová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme