V Plzni zkoušejí operovat nádory jater nebo slinivky ‚zastudena‘

Čeští lékaři začínají operovat některé zhoubné nádory novou metodou, vyvinutou ve Spojených státech. Jde o takzvanou operaci zastudena, kdy nádor ničí přesně zacílené elektrické výboje. První zákroky podstoupili minulý týden pacienti v Plzni a Praze.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výpočetní tomografie (foto: NithinRao, Wikimedia Commons)

Výpočetní tomografie (foto: NithinRao, Wikimedia Commons) | Foto: public domain

„Nemocný je snímkován v ‚cétéčku‘, pod CT navigací se přímo do ložiska nádoru zavedou speciální jemné sondy a těmi se národ destruuje zvenku,“ říká profesor Vladislav Třeška, přednosta chirurgické kliniky plzeňské fakultní nemocnice, kde minulý týden tento zákrok úspěšně podstoupil první pacient.

Hlavní předností této operace je , že se při ní nepoškodí okolní zdravá tkáň. „Největší výhodou je, že nechává neporušené cévy, které vyživují daný orgán. Konkrétně je to vynikající metoda pro játra a slinivku břišní, kde je mnoho takových cév, u jater ještě žlučovody,“ popisuje Třeška.

Přehrát

00:00 / 00:00

Profesor Vladislav Třeška z plzeňské fakultní nemocnice popisuje novou operační metodu

Tímto způsobem je možné léčit kromě rakoviny jater a slinivky i zhoubné nádory ledvin nebo prostaty, které se nedají operovat tradičně. Profesor Třeška upozorňuje, že nová metoda se začala ve světě používat teprve loni a zatím se proto nedá zhodnotit její dlouhodobý efekt:

„Nicméně ty krátkodobé výsledky se ukazují jako velice nadějné. Jestliže nemocnému, kterému nelze pomoci operační technikou u karcinomu slinivky, je podávána pouze onkologická léčba, nějaká chemoterapie, šance na přežití je 6 až 12 měsíců. U této metody je šance na přežití až 20 a více měsíců. Je to obrovský skok, u jater je to něco podobného.“

Nejvhodnější k těmto zákrokům jsou nádory o velikosti maximálně do pěti centimetrů.

Pojišťovny operaci zatím nehradí

Plzeňská fakultní nemocnice operuje nejvíce nemocných s rakovinou jater v Česku – asi 80 ročně. Nová metoda by se dala použít zhruba u deseti z nich. Operace je ale finančně náročná a pojišťovny ji zatím nehradí, protože jsou s ní malé zkušenosti a nejde o standardní způsob léčby.

„Pevně doufám, že budeme schopni udělat ještě alespoň pět dalších pacientů, samozřejmě z vlastních prostředků. Je to velice náročné pro nás, ale myslím si, že to má obrovský smysl pro pacienta,“ upozorňuje Třeška.

Plzeňští lékaři budou hledat peníze na tyto zákroky z grantů a sponzorských darů. Jedna operace přijde asi na 90 tisíc korun.

Pavla Dluhoschová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme