Maďarskou cenu boje proti antisemitismu dostali dva Slováci

Švédký diplomat Raul Wallenberg zachránil v Maďarsku za druhé světové války velké množství Židů. Dnes nadace, která nese jeho jméno, uděluje ceny za boj proti rasismu a netoleranci. Letos ji vůbec poprvé dostali dva Slováci - otec se synem, kteří se snaží o obnovu staré židovské čtvrti v Bardejově.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavol Hudák se synem Peterem, které ocenila nadace Raula Wallenberga

Pavol Hudák se synem Peterem, které ocenila nadace Raula Wallenberga

Představitel Wallenbergovy nadace Tibor Derdák připomíná, že právě před 69 lety viděli švédského diplomata v Budapešti naposledy. Na svoje služební místo přišel vysloveně proto, aby zachraňoval Židy před odvlečením do koncentračních táborů. Vydával jim falešné dokumenty a umisťoval je v chráněných domovech. Díky němu přežilo tyto hrozné časy více než deset tisíc Židů v maďarském hlavním městě.

Přehrát

00:00 / 00:00

O maďarské ceně Raula Wallenberga natáčel zahraniční zpravodaj Gregor Martin Papucsek

„Spolek a nadaci jsme založili proto, abychom pěstovali Wallenbergovu památku, a připomínali také tu část jeho života, kterou už nepoznáme, protože byl odvlečen do Sovětského svazu, kde se ztratil. Dodnes nikdo neví jak,“ vysvětluje Derdák a dodává:

„Udělováním Wallenbergovy ceny si ho připomínáme. I teď zdůrazňuji, že nejsme jen spolek a nadace, ale i hnutí, protože mnozí lidé považují za svou srdcovou záležitost, aby prezentovali myšlenky boje proti antisemitizmu, rasizmu a netoleranci.“

Letošním laureátem Wallenbergovy ceny je Pavol Hudák, podnikatel z Bardejova, který se spolu se synem Petrom snaží o obnovu staré židovské čtvrti v Bardejově: „Nesmíme zapomenout, že Bardejov byl šestá nejvýznamnější a nejpočetnější židovská komunita na Slovensku.“

V budapešťském Centru holocaustu spolu s otcem přebere cenu i syn Peter, kterého k tomuto tématu přiblížilo studium historie: „Přes všechny překážky a díky přátelským kontaktům, které jsme si vybudovali, se nám podařilo to, že od minulého roku je ve výstavbě zahrada holocaustu, která je obnovou domů, které před válkou obývali židovští obyvatelé.“

Gregor Martin Papucsek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme