Kyberšikana a obtěžování jsou nejčastější problémy, s nimiž se děti setkávají na síti

Internet není sám o sobě špatný, ale je třeba znát všechna rizika, říkají odborníci na problematiku kyberprostoru. I proto vznikl před 11. lety Den bezpečnějšího internetu. Letos připadl právě na dnešek. Například pracovníci Linky důvěry se s případy ohrožení na internetu setkávají prakticky denně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti u počítače (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

„Obrátila se na nás dívka, která se na internetu seznámila s mužem, jemuž mělo být 22 let. Nějakou dobu si s ním psala, přišel jí velmi sympatický. A ve chvíli, kdy si jí takto navázal a vzbudil v ní velkou důvěru, tak otočil, začal na ni daleko víc tlačit, atakovat jí i SMS zprávami, volal k ní do školy, psal jejím kamarádům přes Facebook.“

„V tu chvíli už dívka byla před zhroucením,“ popisuje vedoucí Linky bezpečí Kateřina Lišková příběh s dobrým koncem. Poté, co dívka a její rodiče podali trestní oznámení, obtěžování skončilo.

Kvůli své neopatrnosti ale klientka Linky bezpečí trpěla kyberstalkingem a hlavně ohromným strachem víc než půl roku. Právě obtěžování nebo šikana jsou nejčastější negativní jevy, se kterými se děti na internetu potkávají.

Přehrát

00:00 / 00:00

O to, jak děti poučit o nebezpečích internetu, se zajímala redaktorka Zuzana Vlčková

Nebezpečné obsahy nebo chování na internetu se na základě podnětů snaží zachytit a odstranit projekt Horkálinka.cz. Podle Ladislava Kose z firmy, která ji technicky zabezpečuje, je dost vytížená: „Zhruba k nám přijde okolo 300 hlášení měsíčně, zhruba 30 procent je relevantních.“

Stále častěji se přitom objevují problémy na sociálních sítích. Podle Jiřího Palyzy, ředitele Národního centra bezpečnějšího internetu, které u nás Den bezpečnějšího internetu pořádá, je ale nejdůležitější prevence:

„Kdybyste měli sebevíc sofistikované systémy, které vás dokážou z technologického pohledu ochránit před čímkoliv, vždy za tím počítačem, tím rozhraním, je uživatel. A záleží především na uživateli, jakým způsobem bude s tou technologií nakládat,“ upozorňuje.


Jak děti poučit, aby se necítily poučované, tedy aby to mělo nějaký smysl, řešily autorky knihy Hustej internet Lenka Eckertová a Lucie Seifertová:

Internetovou gramotnost pomáhá zlepšit rodičům i dětem film, divadlo i komiks

Číst článek

„Sama mám dvě malé děti, které za chvíli do toho věku dospějí. A vím taky, jak je velmi těžké je poučit. Jakmile já začnu poučovat, ony ’vypínají‘, přestávají poslouchat.“

„A tak jsem to vyřešila tak, že jsem víceméně ke každé větě v té knížce, která je skvěle napsaná - je to vysoce erudovaný, úžasný text - vymyslela nějaký vtipný obrázek. Takže děti si to přečtou a ani je nenapadne, že je někdo poučuje,“ říká Lucie Seifertová.

Partnerem komiksové knihy Hustej internet, ze které se mají o nebezpečných zákoutích online světa dozvědět nejen děti, ale i jejich rodiče, je Radiožurnál. Připojil se tak ke Dni bezpečnějšího internetu a jeho letošnímu mottu: Vytvořme společně lepší internet.

Zuzana Vlčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme