Kyberšikana a obtěžování jsou nejčastější problémy, s nimiž se děti setkávají na síti

Internet není sám o sobě špatný, ale je třeba znát všechna rizika, říkají odborníci na problematiku kyberprostoru. I proto vznikl před 11. lety Den bezpečnějšího internetu. Letos připadl právě na dnešek. Například pracovníci Linky důvěry se s případy ohrožení na internetu setkávají prakticky denně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti u počítače (ilustrační foto)

Děti u počítače (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

„Obrátila se na nás dívka, která se na internetu seznámila s mužem, jemuž mělo být 22 let. Nějakou dobu si s ním psala, přišel jí velmi sympatický. A ve chvíli, kdy si jí takto navázal a vzbudil v ní velkou důvěru, tak otočil, začal na ni daleko víc tlačit, atakovat jí i SMS zprávami, volal k ní do školy, psal jejím kamarádům přes Facebook.“

„V tu chvíli už dívka byla před zhroucením,“ popisuje vedoucí Linky bezpečí Kateřina Lišková příběh s dobrým koncem. Poté, co dívka a její rodiče podali trestní oznámení, obtěžování skončilo.

Kvůli své neopatrnosti ale klientka Linky bezpečí trpěla kyberstalkingem a hlavně ohromným strachem víc než půl roku. Právě obtěžování nebo šikana jsou nejčastější negativní jevy, se kterými se děti na internetu potkávají.

Přehrát

00:00 / 00:00

O to, jak děti poučit o nebezpečích internetu, se zajímala redaktorka Zuzana Vlčková

Nebezpečné obsahy nebo chování na internetu se na základě podnětů snaží zachytit a odstranit projekt Horkálinka.cz. Podle Ladislava Kose z firmy, která ji technicky zabezpečuje, je dost vytížená: „Zhruba k nám přijde okolo 300 hlášení měsíčně, zhruba 30 procent je relevantních.“

Stále častěji se přitom objevují problémy na sociálních sítích. Podle Jiřího Palyzy, ředitele Národního centra bezpečnějšího internetu, které u nás Den bezpečnějšího internetu pořádá, je ale nejdůležitější prevence:

„Kdybyste měli sebevíc sofistikované systémy, které vás dokážou z technologického pohledu ochránit před čímkoliv, vždy za tím počítačem, tím rozhraním, je uživatel. A záleží především na uživateli, jakým způsobem bude s tou technologií nakládat,“ upozorňuje.


Jak děti poučit, aby se necítily poučované, tedy aby to mělo nějaký smysl, řešily autorky knihy Hustej internet Lenka Eckertová a Lucie Seifertová:

Internetovou gramotnost pomáhá zlepšit rodičům i dětem film, divadlo i komiks

Číst článek

„Sama mám dvě malé děti, které za chvíli do toho věku dospějí. A vím taky, jak je velmi těžké je poučit. Jakmile já začnu poučovat, ony ’vypínají‘, přestávají poslouchat.“

„A tak jsem to vyřešila tak, že jsem víceméně ke každé větě v té knížce, která je skvěle napsaná - je to vysoce erudovaný, úžasný text - vymyslela nějaký vtipný obrázek. Takže děti si to přečtou a ani je nenapadne, že je někdo poučuje,“ říká Lucie Seifertová.

Partnerem komiksové knihy Hustej internet, ze které se mají o nebezpečných zákoutích online světa dozvědět nejen děti, ale i jejich rodiče, je Radiožurnál. Připojil se tak ke Dni bezpečnějšího internetu a jeho letošnímu mottu: Vytvořme společně lepší internet.

Zuzana Vlčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme