Papež František vytvořil nové instituce, mají dohlížet na ekonomiku Vatikánu

Papež František odstartoval zásadní reformu vatikánského aparátu, takzvané kurie. Vytvořil oddělení, které má dohlížet na ekonomické záležitosti, a také funkci generálního auditora. Hlava římskokatolické církve tak využívá svého práva zasáhnout do církevních procedur.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František | Foto: Reuters

Podle církevního historika Jaroslava Šebka jde o zásadní změnu.

„Vytváří se naprosto nové orgány, jako je ekonomická rada a ekonomický sekretariát,“ upozorňuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu byl církevní historik Jaroslav Šebek

„Do jisté míry to znamená i možné upozadění vlivu nepříliš dobře zapsané vatikánské banky, tedy institutu pro náboženské záležitosti,“ myslí si Šebek.

Členy ekonomické rady bude 8 kardinálů a biskupů a 7 laiků-odborníků, kteří budou vybíráni z různých zemí.

Ekonomický sekretariát, který povede australský kardinál George Pell, vznikne jako jakési superministerstvo hospodářství a financí ve Vatikánu.

Vatikánská banka čelila kritice, že nedodržuje standardy boje proti praní špinavých peněz. Objevilo se i podezření, že vatikánské finanční instituce spolupracovaly s organizovaným zločinem.

„S cílem, aby také mnohem lépe distribuovalo finanční prostředky na pomoc chudým a lidem, kteří jsou nějak postiženi sociálními problémy,“ vysvětlil církevní historik.

Dodal, že reforma vatikánské kurie bude pokračovat, protože papež dal několikrát najevo, že chce měnit i další struktury.

Veronika Sedláčková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme