Předpověď EK: Česko nedodrží schodek rozpočtu. Vláda bude muset šetřit

Nová vláda možná bude muset začít šetřit. Podle předpovědi Evropské komise (EK) stoupne příští rok schodek státního rozpočtu opět nad povolená tři procenta hrubého domácího produktu. Česko schodek dostalo pod tři procenta už za loňský rok a tuto hranici slíbilo udržet i v příštích letech. Pokud závazek nesplní, mohou mu teoreticky hrozit tvrdé sankce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finanční starosti (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Schodek českého státního rozpočtu by se podle Evrospké komise měl letos přiblížit třem procentům hrubého domácího produktu a příští rok už tuto hranici překročit na 3,3 procenta.

To je skeptičtější pohled, než jaký má Česká národní banka – ta odhaduje deficit v příštím roce na 2,8 procenta.

Přehrát

00:00 / 00:00

O prognóze Evropské komise mluvil zpravodaj ČRo Ondřej Houska

Pokud vyjde odhad komise, bude muset nová česká vláda zasáhnout. Česko by totiž porušilo svoje závazky k EU, což by v případě nečinnosti vlády mohlo nakonec vést k zastavení čerpání peněz z evropských fondů.

„V tu chvíli se dostaneme k tomu, co původně vláda nechtěla,a to je klasické řešení, s kterým přicházejí všichni politici – zvýšíme daně. Já se obávám, že stát nakonec bude muset šetřit a bude muset dělat i ta opatření, o nichž dnes tvrdí, že je dělat nebude,“ podotkl analytik Vladimír Pikora ze společnosti Next Finance.

Odhadovaný růst zřejmě nebude stačit

Na případný nárůst schodku by měly mít vliv plánované výdaje nové vlády, ale hlavním důvodem bude podle Evropské komise plánované zrušení výpočtu daně z takzvané superhrubé mzdy, které schválila už vláda Petra Nečase.

Současná vláda by se mohla pokusit zrušení výpočtu daně ze superhrubé mzdy zvrátit. Škrty výdajů nebo zvyšování daní ve svém programu zatím odmítá.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výhledu EK na český schodek rozpočtu mluvil analytik splečnosti Next Finance Vladimír Pikora

Překonat problémy by mohla také díky růstu ekonomiky, který by měl zvýšit příjmy státu, a na nějž se chce vláda zaměřit. Musel by však být výraznější. Evropská komise předpokládá, že česká ekonomika letos vzroste o 1,8 procenta a příští rok přes dvě procenta.

Pro vývoj české ekonomiky je pozitivní, že skoro všechny země Evropské unie se mají vrátit k hospodářskému růstu. Česko je totiž závislé na vývozu do ostatních zemí EU. „Oživení získává na síle, i když je jen mírné,“ řekl eurokomisař pro hospodářství Olli Rehn.

Výkon ekonomiky Evrospké unie má letos podle EK růst o 1,5 procenta, v samotné eurozóně pak o 1,2 procenta. Růst mají letos všechny země osmadvacítky s výjimkou Kypru a Slovinska.

Jitka Hanžlová, Ondřej Houska, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme