Třetina Češek má zkušenost s fyzickým či sexuálním násilím, ukázal průzkum EU

Jedna třetina žen v zemích Evropské unie se stala během svého života obětí sexuálního nebo fyzického násilí. Za agresí stáli u většiny žen jejich vlastní partneři. Vyplývá to z výsledků jednoho z nejrozsáhlejších průzkumů evropských zemí, který vypracovala Agentura základních práv Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Domácí násilí (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Počet Češek postižených násilím se podle průzkumu blíží evropskému průměru, je to asi 32 procent. V žebříčku je Česko někde uprostřed. Nejlépe je na tom podle průzkumu z roku 2012 Polsko, kde je zhruba 19 procent žen s podobnou zkušeností, nejhorší výsledky má s 52 procenty Dánsko.

Jak uvádí autoři zprávy, výsledky souvisí třeba se zákony v zemi, s kulturou, ale samozřejmě i s tím, jak daná společnosti přijímá násilí na ženách a jestli o něm otevřeně mluví.

Samotný výzkum se netýká jenom fyzického násilí, ale i psychické agrese. Tu v unijních zemích zažilo zhruba 13 milionů žen ve věku od 18 do 74 let.

Odborníci navrhují změny zákonů, které by měly zaručovat stejnou právní ochranu pro ženy znásilněné svými partnery, jakou mají oběti cizích mužů.

České země by podle Bruselu měly také přijmout konvenci Rady Evropy o prevenci a boji proti násilí vůči ženám. Tu zatím ratifikovaly jen Rakousko, Itálie a Portugalsko.

Toto doporučení, výzkum i další aktivity jsou snahou Evropské unie bojovat proti násilí na ženách. V rámci kampaně vytvořila i klip o prevenci tohoto problému. Video připomíná blížící se Mezinárodní den proti násilí na ženách, který je 8. března.

Procento ženských obětí sexuálního a dalšího fyzického násilí v jednotlivých zemích EU | Foto: ČTK

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme