CIA čelí obvinění, že neoprávněně pronikla do počítačů senátních vyšetřovatelů

Americké zpravodajské služby jsou znovu terčem ostré kritiky. Zákonodárci viní CIA, že si zajistila přístup k dokumentům zaměstnanců Kongresu. Ti se podíleli na vyšetřování údajných násilností, kterých se prý CIA dopouštěla během výslechů a věznění osob podezřelých z terorismu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel CIA John Brennan | Zdroj: Reuters

Ze získání „nepatřičného přístupu“ k datům na počítačích kongresových vyšetřovatelů obvinila CIA šéfka senátního výboru pro zpravodajské služby Dianne Feinsteinová. Agentura podle ní dokonce mohla porušit federální zákony.

CIA prý tajně odstranila z počítačů, které zaměstnanci senátního výboru používali, dokumenty související s probíhajícím vyšetřováním.

Senátorka naznačila, že se zpravodajská agentura mohla snažit zabránit předložení závěrečné vyšetřovací zprávy. Ta má více než 6000 stran a podle zdrojů citovaných americkými médii je vůči praktikám CIA kritická.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti zjišťovala zpravodajka Českého rozhlasu ve Spojených státech Lenka Kabrhelová

Ředitel CIA John Brennan obvinění odmítá. Zpravodajci se podle něj do počítačů nenabourali a do vyšetřování se nevměšovali ani nijak jinak.

Senátní vyšetřování prověřovalo praktiky CIA a možné týrání zadržených při výsleších a ve vazbě. Šlo o součást programu, který schválila vláda někdejšího prezidenta George Bushe v rámci boje proti terorismu.

Počítače senátním zaměstnancům od počátku zajišťovala právě CIA. Vyšetřovatelé navíc pracovali v chráněné místnosti v hlavním sídle zpravodajské agentury, aby mohli mít přístup k supertajným dokumentům.

Sama CIA přitom před několika dny obvinila senátní vyšetřovatele, že procházeli i ty utajované materiály, ke kterým neměli oprávnění.

Do věci se teď na žádost zpravodajské agentury zapojilo i ministerstvo spravedlnosti a FBI. Prověřují, kdo měl která oprávnění k tajným dokumentům. Zatím podle amerických médií nejde o klasické vyšetřování, spor má ale potenciál přerůst ve velice ostrou bitvu.

Šéfka senátního výboru pro zpravodajské služby Dianne Feinsteinová | Foto: Reuters

Lenka Kabrhelová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme