Tvrdé podmínky nutí malé likérky na jihu Moravy k ukončení provozu

Na jihu Moravy by mohla skončit až polovina likérek. Vadí jim tvrdé podmínky, které nově určuje zákon. Kamerový systém sledující provozovny i finanční kauce výrobce lihu od dalšího podnikání odrazují. Z 34 výrobců lihu v regionu kauci zatím uhradila pouze dvacítka lihovarníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Druhá největší likérka v Česku, Granette & Starorežná Distilleries v Prostějově, obnovila 26. září výrobu lihovin s obsahem alkoholu vyšším než 20 procent, které plní do lahví opatřených novými kolky | Zdroj: ČTK

Osobám povinným značit líh, což jsou většinou majitelé likérek, ale také dovozci či výrobci lihu, zákon nově nařizuje splnit několik podmínek k nutné registraci u příslušného celního úřadu. Jednou z nich je i složení finanční kauce.

„U osob povinných značit líh máme dvě sazby, a to je půl milionu korun pro osoby, které odeberou maximálně 25 tisíc kusů kontrolních pásek za rok,“ vysvětluje mluvčí jihomoravského Celního úřadu Lada Temňáková a pokračuje:

„Pokud jich odeberou více, je už kauce stanovena na 5 milionů korun. Navíc osoby povinné značit líh musí mít místo, kde je značen líh, vybaveno sledovacím zařízením.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč malé likérky na jihu Moravy končí činnost, zjišťovala reportérka Štěpánka Kadlečková

A právě nákladný kamerový systém v řádech desetitisíců korun některé likérky od nutné registrace odradil, z 34 subjektů jich o ni zažádalo jen 20. Zbytek svůj provoz musí ukončit. V případě, že budou s alkoholem podnikat dál, vystavují se riziku tučných pokut.

„Pokud je to právnická osoba a nakládá takto s neznačeným lihem, může jí být udělena pokuta až do výše pěti miliónů,“ upozorňuje Lada Temňáková.

O registraci zažádala i Kateřina Kopová z Hustopečí u Brna, která vyrábí likéry a destiláty z mandlí. Půlmilionovou kauci už zaplatila, a to i přesto, že je podle ní likvidační.

„Mám neustále chuť nějakým způsobem se postavit čelem i těmto tvrdým podmínkám, akorát mě mrzí, že místo toho, aby stát podporoval malé podnikatele, aby nám byl nápomocen, jen cítím, že nám pouze háže klacky pod nohy.“

Za porušení zákona pokuta i zákaz činnosti

Zákon, podle kterého musí výrobci mimo jiné povinně skládat kauci, platí od 1. prosince 2013. Za porušení zákona hrozí až pětimilionová pokuta nebo dvouletý zákaz činnosti.

Kromě kauce a kamerového systému musí mít osoby povinné značit líh čistý trestní rejstřík a být bez dluhů. Pokud některou z podmínek poruší, může jim být registrace odebrána i v průběhu jejich podnikání.

Změny si vyžádala takzvaná metanolová aféra. Ta vypukla v září roku 2012, kdy na otravu metanolem zemřel první člověk. Dosud má na svědomí 50 lidských životů a mnohamilionové škody.

Otravy metylalkoholem | Foto: Český rozhlas

Štěpánka Kadlečková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme