Grémium ČSSD projedná, jak dál s církevními restitucemi

Vedení sociální demokracie dnes dopoledne probere, jak bude strana pokračovat ve vyjednávání s církvemi o restitucích. Jednání expertních komisí totiž v úterý zkrachovala, když církve nepřistoupily na snížení náhrad za nevydaný majetek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kaplička s křížem | Foto: Jana Šustová | Zdroj: Český rozhlas

Vedoucí vyjednávacího týmu, senátorku Alenu Gajdůškovou z ČSSD, neúspěch jednání zklamal. Po poslední schůzce s církvemi dokonce navrhla, že by se jim mohly zdanit finanční náhrady, které dostávají za nevydaný majetek.

„Pokud k dohodě nedošlo – a je otázka, jestli k ní dojde v okamžiku, kdy budou církve jednat přímo na vládní úrovni tak, jak to v tuto chvíli požadují, potom je samozřejmě otázka, co udělá Poslanecká sněmovna. Hlasů o tom, že by finanční náhrady měly být zdaněny, je docela dost a jsou to hlasy velmi silné,“ vysvětlila.

Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD chce vytvořit vládní tým, který by ve vyjednávání s církvemi pokračoval. Lidovci to ale odmítají.

Na základě zákona o majetkovém vyrovnání mají církve dostat zpět nemovitosti v hodnotě přibližně 75 miliard korun. Během 30 let jim stát vyplatí také 59 miliard navýšených o inflaci jako náhradu za nevydaný majetek. Kromě toho se církvím bude postupně snižovat příspěvek na podporu činnosti.

Církevní restituce | Foto: ČTK

Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme