Brněnská Nadace Partnerství vyhlašuje už 13. ročník ankety Strom roku

Lidé opět mohou navrhovat kandidáty do celorepublikové ankety Strom roku. Čas na to mají do konce dubna. Brněnská Nadace Partnerství anketu letos vyhlašuje už potřinácté a dvakrát se jejími absolutními vítězi staly stromy z jižní Moravy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový Dvůr - Arboretum | Foto: Slezské zemské muzeum

První fází celorepublikové ankety Strom roku je navrhování kandidátů. To může udělat kdokoli až do konce dubna na webových stránkách Nadace Partnerství.

„Stačí poslat příběh, fotografii, nějaké základní informace o to stromu a proč ho mají rádi. Z došlých přihlášek porota vybere 12 finalistů, kteří pak budou bojovat o přízeň veřejnosti ve zpoplatněném hlasování,“ popisuje Adéla Badáňová z nadace.

Výsledky letošního ročníku ankety vyhlásí pořadatelé v říjnu, symbolicky na Den stromů. V uplynulých letech se do hlasování zapojilo téměř půl milionu lidí a přispěli tak bezmála dvěma miliony korun na výsadbu a ochranu stromů a stromořadí.

V anketě se dvakrát absolutními vítězi staly stromy z jižní Moravy. Prvním byl Pernštejnský tis a byl to vůbec první jehličnan, který v anketě uspěl. Zvítězil před devíti lety s více než 6 700 hlasy.

Shodou okolností to bylo ve stejném roce, kdy hrad Pernštejn, přesněji hradní sýpku, zachvátil požár. Podle pověsti je osud tisu pevně spjat s osudem hradu a zahyne-li tis, bude konec i s Pernštejnem. Požár ale tis vůbec neohrozil a před ničivým živlem se podařilo uchránit i jádro hradu.

Vítězství v anketě stromu přináší odborné ošetření. To se dostalo i Pernštejnskému tisu. „Dělali ho tehdy celý den. Ale teď po letech by potřeboval opět nějaký lékařský zákrok. Domluvily jsme se s manželkou kastelána, že se tam pokusíme dostat nějakého šikovného arboristu, aby tis prohlédl,“ upozorňuje Dagmar Fetterová, která tis do ankety před 9 lety nominovala.

Dalším jihomoravským vítězem ankety Strom roku byla v roce 2012 Lípa z Novodvorské aleje na Blanensku. Té lidé poslali skoro 9 900 hlasů. Celá alej je zajímavá tím, že odborné ošetření vlastně ani nepotřebovala, protože prošla obnovou rok předtím, než ji její zachránci do ankety přihlásili.

Stromem roku 2012 je lípa z Novodvorské aleje na Blanensku | Foto: ČTK

Vlasta Gajdošíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme