Vzpomínám na všechna představení, kdy se dařilo, říká oceněný Josef Somr
Thálii za celoživotní herecké mistrovství si večer v Národním divadle převzal Josef Somr. Herecká asociace ocenila i režiséra Ladislava Smočka, který se Somrem spolupracoval v 60. letech na scéně pražského Činoherního klubu.
Po skončení ceremoniálu Josef Somr poskytl Českému rozhlasu rozhovor. Thálii - zlatou skleněnou vázu, kterou navrhnul výtvarník Bořek Šípek, i velikou kytici držel po celou dobu v ruce.
Vy se teď hodně věnujete nejen hraní v rozhlasových hrách, ale i načítání audioknih.
Je to už jediná moje takzvaně umělecká činnost, které si nesmírně vážím, protože jsem to měl vždycky rád a chtěl bych to dělat, dokud budou šance a hlavně dokud mi to zdraví dovolí. Začínám samozřejmě mít určité zdravotní potíže, hlavně s očima.
Pracujete nejen pro rozhlas. Ještě máte divadlo Viola…
To je jediná moje poslední divadelní scéna. Samozřejmě i to má svůj konec a myslím, že se ten konec blíží velice rychle.
Cena Thálie za celoživotní výkon je taková příležitost k bilancování. Na jaké období v divadle nejraději vzpomínáte?
Na všechna divadla, na všechna představení a na všechny lidi, kdy se dařilo. Nejen mně, nejen divadlu, nejen kolegům, ale i obecenstvu. Konkrétnější nebudu.
Co třeba období v Činoherním klubu?
Samozřejmě, bylo to - dá se říct - takové to zlomové. Ale nemůžu zapomenout na první angažmá v českém Těšíně. Nemůžu zapomenout na Divadlo bratří Mrštíků, ani na Východočeské divadlo v Pardubicích. A samozřejmě nesmím zapomenout na Národní divadlo, kde jsem byl nejdéle.
Josef Somr (*1934) v roce 1956 absolvoval brněnskou JAMU,dva roky hrál v Českém Těšíně, tři roky v brněnskémDivadle bratří Mrštíků a čtyři roky v Pardubicích (1961 až 1965). V roce 1965 se stal členem pražského Činoherního klubu a v srpnu roku 1978 přešel do činohry pražského Národního divadla. Zde působil až do roku 2001, kdy angažmá ukončil. V současné době je k vidění ve čtyřech inscenacích Divadla Viola.
Desítky postav ztvárnil v televizních inscenacích, před filmovou kamerou debutoval v roce 1964 ve snímku Obžalovanýa o dva roky později vytvořil nezapomenutelnou charakterní roli ve slavném filmu Ostře sledované vlaky. Hlavní roli hrál v roce 1968 ve filmu Žert podle románu Ludvíka Kundery.
V roce 2001 obdržel za hlavní roli v představení The Gin Game v pražskémdivadle Viola Cenu Thálie. V roce 2005 obdržel z rukou českého prezidenta za svou celoživotní práci medaili Za zásluhy. V roce 2012 získal Českého lva 2011 za mimořádný přínos pro Českou kinematografii.
Cenu Thálie za celoživotní přínos získal Somr. Nejlepší mladý herec je Siničák
Číst článek