Vzpomínám na všechna představení, kdy se dařilo, říká oceněný Josef Somr

Thálii za celoživotní herecké mistrovství si večer v Národním divadle převzal Josef Somr. Herecká asociace ocenila i režiséra Ladislava Smočka, který se Somrem spolupracoval v 60. letech na scéně pražského Činoherního klubu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Somr | Foto: Prokop Havel | Zdroj: Český rozhlas

Po skončení ceremoniálu Josef Somr poskytl Českému rozhlasu rozhovor. Thálii - zlatou skleněnou vázu, kterou navrhnul výtvarník Bořek Šípek, i velikou kytici držel po celou dobu v ruce.

Vy se teď hodně věnujete nejen hraní v rozhlasových hrách, ale i načítání audioknih.

Je to už jediná moje takzvaně umělecká činnost, které si nesmírně vážím, protože jsem to měl vždycky rád a chtěl bych to dělat, dokud budou šance a hlavně dokud mi to zdraví dovolí. Začínám samozřejmě mít určité zdravotní potíže, hlavně s očima.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s Josefem Somerem natočila redaktorka Marie Reslová

Pracujete nejen pro rozhlas. Ještě máte divadlo Viola…

To je jediná moje poslední divadelní scéna. Samozřejmě i to má svůj konec a myslím, že se ten konec blíží velice rychle.

Cena Thálie za celoživotní výkon je taková příležitost k bilancování. Na jaké období v divadle nejraději vzpomínáte?

Na všechna divadla, na všechna představení a na všechny lidi, kdy se dařilo. Nejen mně, nejen divadlu, nejen kolegům, ale i obecenstvu. Konkrétnější nebudu.

Co třeba období v Činoherním klubu?

Samozřejmě, bylo to - dá se říct - takové to zlomové. Ale nemůžu zapomenout na první angažmá v českém Těšíně. Nemůžu zapomenout na Divadlo bratří Mrštíků, ani na Východočeské divadlo v Pardubicích. A samozřejmě nesmím zapomenout na Národní divadlo, kde jsem byl nejdéle.

Josef Somr (*1934) v roce 1956 absolvoval brněnskou JAMU,dva roky hrál v Českém Těšíně, tři roky v brněnskémDivadle bratří Mrštíků a čtyři roky v Pardubicích (1961 až 1965). V roce 1965 se stal členem pražského Činoherního klubu a v srpnu roku 1978 přešel do činohry pražského Národního divadla. Zde působil až do roku 2001, kdy angažmá ukončil. V současné době je k vidění ve čtyřech inscenacích Divadla Viola.

Herec Josef Somr převzal cenu Thálie za celoživotní mistrovství | Foto: ČTK

Desítky postav ztvárnil v televizních inscenacích, před filmovou kamerou debutoval v roce 1964 ve snímku Obžalovanýa o dva roky později vytvořil nezapomenutelnou charakterní roli ve slavném filmu Ostře sledované vlaky. Hlavní roli hrál v roce 1968 ve filmu Žert podle románu Ludvíka Kundery.

V roce 2001 obdržel za hlavní roli v představení The Gin Game v pražskémdivadle Viola Cenu Thálie. V roce 2005 obdržel z rukou českého prezidenta za svou celoživotní práci medaili Za zásluhy. V roce 2012 získal Českého lva 2011 za mimořádný přínos pro Českou kinematografii.

Cenu Thálie za celoživotní přínos získal Somr. Nejlepší mladý herec je Siničák

Číst článek

Marie Reslová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme