Platíte 'živcem' nebo eurem? V Bratislavě a Zvolenu zavedli novou lokální měnu

Na Slovensku přibyla další lokální měna. Jmenuje se “živec“ a kurz k euru má jedna k jedné. Zatím se s ním dá platit asi ve dvaceti obchodech nebo restauracích. Cíl je jednoduchý – udržet peníze v regionech, kde se lokální měna používá, aby zisky neutíkaly jinam. Živec na zkoušku funguje pro začátek v Bratislavě a ve Zvolenu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bratislavský živec | Foto: Vojtěch Berger

Lokální měna funguje teprve pár dní. Hned na řadě míst od ní ale hodně očekávají.

„Má smysl se zajímat o to, u koho nakupuji, kam dávám svoje peníze. A jestli zase on, jehož tímto způsobem podporuji, také něco dělá pro komunitu, ve které žiji,“ vysvětluje šéf bratislavského knihkupectví Artforum Vladimír Michal.

Přehrát

00:00 / 00:00

O lokální slovenskou měnu se zajímal tamější zpravodaj Vojtěch Berger

Komunita je pro lokální měnu živec klíčový pojem. Svůj název totiž dostal po občanském sdružení Živica, které už roky v kopcích u Zvolena jednu takovou netypickou komunitu zaštiťuje. Vzdělávací centrum Zaježová v chalupách na samotě se věnuje environmentální výchově i relaxačním pobytům. Na Zaježové trvale žije i Juraj Hipš, který lokální měnu živec představil veřejnosti.

„Testoval jsem to minulý týden, kdy jsem si vyměnil eura za živce, ráno jsem si dál kávu a snídani v jedné restauraci, odsud jsem se přesunul do knihkupectví, kde jsem si koupil knížku. Večer jsme si šli s kamarády sednout do pizzerie, kde jsme také platili živci,“ říká.

Eura se zatím dají za živec vyměnit na sedmi místech. Bankovky živce trochu svojí barvou i formátem připomínají ty eurové. Hned prvních pár minut po spuštění měny byl o živec v Bratislavě slušný zájem.

Není to první lokální měna na Slovensku, před časem svoje vlastní mince dala do oběhu vesnička Široké u Prešova. O něčem podobném uvažují i další slovenská města, která zatím čekají, jak se živec osvědčí.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme