V Královéhradeckém kraji loni nejlépe třídily odpad Malá Úpa, Pec pod Sněžkou a Úpice

Každý z obyvatel Malé Úpy na Trutnovsku vytřídil loni v průměru 185 kilogramů odpadu. Tento výsledek obci vynesl ocenění v krajském kole soutěže Čistá obec. I v kategorii měst uspěli zástupci Trutnovska, Pec pod Sněžkou a Úpice. Celkem se do soutěže z Královéhradeckého kraje zapojilo více než 400 vesnic a měst.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hranice Malá Úpa Královéhradecký kraj | Foto: Martin Pařízek | Zdroj: Český rozhlas

Soutěž ve sběru tříděného odpadu oceňuje nejlepší výsledky v šesti kategoriích. U prvních tří záleží na počtu obyvatel.

V kategorii měst nad 2000 obyvatel obhájila své loňské prvenství Úpice a stejný vítěz jako loni byl i v kategorii měst s 300 až 2000 obyvateli – Pec pod Sněžkou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ocenění obcí, které v Královéhradeckém kraji nejlépe třídí odpad, sledovala redaktorka Lucie Valášková

Podle stavebního technika z městského úřadu Pece pod Sněžkou Jiřího Čepelky kvalitnímu třídění pomáhá i sběrný dvůr, který v roce 2012 město postavilo ve Velké Úpě, která pod Pec spadá.

„Potom je to dobrou prací technických služeb, které se starají o to, aby byl všude pořádek. A v neposlední řadě je to i společnost, která nám zajišťuje svoz tříděného odpadu z Pece pod Sněžkou,“ řekl Čepelka.

Do soutěže se zapojují i ty nejmenší vesnice. V kategorii obcí do 300 obyvatel byla v roce 2013 ve třídění nejlepší Malá Úpa. Podle starosty obce Martina Prokopa (Nezávislí) tamní obyvatele do třídění nikdo nutit nemusí. „My jsme horská obec v Krkonošském parku, takže ti lidé, kteří tam bydlí, k tomu mají vztah,“ poznamenal.

Lidé v Malé Úpě loni vytřídili 185 kilogramů odpadu v přepočtu na každého obyvatele. V porovnání s rokem 2012 tím zlepšili svůj průměr o 21 kilogramů, k čemuž podle starosty Prokopa přispěli i turisté.

Malá Úpa se díky objemu vytříděného odpadu stala i absolutním vítězem osmého ročníku soutěže.

Skokanem roku ve třídění je obec Vřesník na Jičínsku s necelou stovkou obyvatel. Ta poskočila z příčky s číslem 402 až na 104. pozici. Pořadatelé soutěže udělili i dvě speciální ceny v oblasti třídění elektrozařízení.

Soutěž organizuje Královéhradecký kraj a obalová společnost Eko-Kom.

Lucie Valášková, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme