Němci, Španělé či Francouzi slaví 1. máj protesty, Italové koncerty a jídlem

Napříč celou Evropou lidé slaví 1. máj. V Německu se kromě nejrůznějších festivalů čekají také demonstrace levicových radikálů. V pohotovosti je na šest a půl tisíce policistů. Ve Francii protestují odbory, komunisté i různé levicové organizace. Také Španělé vyrazili demonstrovat do ulic kvůli nezaměstnanosti. Italové si místo bouřlivých protestů užívají koncerty i jídlo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prvomájové manifestace ve španělském Bilbau | Zdroj: Reuters

V Berlíně a Hamburku se první protesty levicových radikálů konaly už v noci na 1. máje. Vzduchem přesto létali petardy, dýmovnice a zápalné láhve.

Několik lidí skončilo v nemocnici, přímo na místě zdravotníci ošetřovali demonstranty po zásahu slzného plynu.

Dnešní 1. máj se zatím odehrává bez větších komplikací. Dopoledne už tradičně patří manifestacím odborových organizací. Obavy ovšem panují z večerního pochodu revolucionářů 1. máje.

Ti protestují proti sociálnímu vyčlenění a rostoucím nájmům. V minulosti jejich pochod provázely ničení výloh bank, drahých obchodů i luxusních aut. Policie je proto v nejvyšší pohotovosti.

Italové slaví i tradiční pokrmy

V Itálii v posledních asi 10 letech nahrazují prvomájové průvody pracujících koncerty. I když manifestace se také konají, ale účast není příliš veliká. V centru Milána, ale také Říma se tak ze všech stran line hudba.

Řada skladeb má pochopitelně sociální podtext. Odbory v Itálii, tradičně velmi silné, si tento trend uvědomily, proto raději pořádají koncerty, které třeba v hlavním městě trvají prakticky celý den.

Podobné je to v Miláně, kde průvod vždy vyvrcholí na centrálním náměstí Piazza del duomo bojovnými, plamennými projevy. Protože problém nezaměstnanosti v Itálii přetrvává, už překročila 12procentní hranici a mezi mladými lidmi je dokonce kolem 40 procent.

První máj je v Itálii ale také dnem, kdy se konají oslavy tradičních pokrmů plné chutí a vůní. Třeba na severu země probíhají oslavy jahod nebo také chřestu. V Salernu a Paestu se zase slaví artyčoky.

Ve Florencii lidé oslavují zmrzlinu, a to až do 4. května. Slaví se vždy podle lokálního produktu či tradice, takže 1. máj je někde spojen i se smaženicí z drobných rybek, na Procidě zase na každém kroku narážíte na citrony.

Protesty ve Španělsku

Ve Španělsku využívají svátek práce v posledních letech odboráři ale i široká veřejnost k tomu, aby vyjádřili svůj nesouhlas se soustavnou destrukcí pracovních míst.

Obrovská nezaměstnanost je ve Španělsku stále tím, co lidi nejvíc trápí. Proto 1. května vyrážejí do ulic ne svátek práce slavit, ale protestovat proti současnému stavu na trhu práce.

Robert Mikoláš, Klára Stejskalová, Ľubica Zlochová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme