Vláda projedná návrh poslance Polčáka na další omezení imunity zákonodárců

Vláda projedná návrh na další omezení imunity zákonodárců. Obě komory Parlamentu by podle předlohy poslance TOP 09 a Starostů Stanislava Polčáka měly hlasovat jen o souhlasu s vazbou nebo zadržením svých členů. O jejich vydání k trestnímu stíhání, pokud by byli na svobodě, už ne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 26.3.2014 | Foto: Filip Jandourek

O dalším omezení trestněprávní imunity zákonodárců začal poslanec Stanislav Polčák přemýšlet v únoru, když sněmovna vydala k trestnímu stíhání exprimátora Prahy, poslance ODS Bohuslava Svobodu kvůli kauze Opencard.

Polčák pak na protest proti Svobodově vydání rezignoval na post místopředsedy mandátového a imunitního výboru.

„Imunita po dnešním hlasování zcela ztratila svůj smysl, protože já neznám jiný, více křiklavý případ, kde by byl důvod setrvat na nevydání poslance jen po dobu výkonu mandátu – po změně ústavy,“ komentoval tehdy hlasování Polčák a dodal:

„V tu chvíli imunita nemá vůbec žádný smysl, a já považuji do jisté míry i za neslušné, abych bral příplatek jako místopředseda mandátového a imunitního výboru, kde tato část je dnes už zcela zbytnou částí.“

Polčákův návrh nemá u ministrů podporu

Stanislav Polčák ještě chvíli počkal, jestli návrh na omezení imunity zákonodárců nepřipraví vláda, a když se nedočkal, připravil novelu ústavy sám. Většině ministrů se ale nelíbí, je podle nich nekoncepční a nedostatečně odůvodněná. Podporu návrh nemá ani na ministerstvu spravedlnosti.

„Ministryně spravedlnosti je pro omezení imunity poslanců,“ tlumočí stanovisko ministryně Heleny Válkové šéf tiskového odboru ministerstva spravedlnosti Miroslav Konvalina a objasňuje:

„Nicméně má za to, že jde o natolik významný zásah do ústavních předpisů, že by bylo potřebné projednat jeho konkrétní podobu v rámci celospolečenské diskuse a spojit tuto změnu s dalšími uvažovanými změnami ústavy. Například s novým postavením státního zastupitelství v systému justice v širším slova smyslu.“

Stanislav Polčák | Foto: Marián Vojtek

Na dnešním jednání kabinet Polčákův návrh na další omezení imunity zákonodárců tedy zřejmě nepodpoří. Téma se pak ale znovu otevře v Poslanecké sněmovně. Tam by podle Polčáka uspět mohlo.

„Já jsem to samozřejmě projednával v našem poslaneckém klubu TOP 09 a Starostové, kde připravenost podpořit tento návrh byla velmi drtivá,“ říká Polčák a uzavírá:

„Až po jeho předložení jsem zaznamenal pozitivní ohlasy z ostatních stran, jak z klubu ANO, tak z klubu ČSSD a KDU-ČSL. Předpokládáme, že šance na to, aby ta úprava byla minimálně postoupena do dalšího čtení, je velmi silná.“

Věra Pfeifferová, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme