Volit do Evropského parlamentu začínají Slováci. Dočkali se i Lotyši a Malťané
Volby do Evropského parlamentu jsou v plném proudu. Odvoleno už je v Irsku, Velké Británii a Nizozemsku. Ve většině zemí evropské osmadvacítky lidé půjdou volit až v neděli. Dnes se volební místnosti otevírají v Lotyšsku, na Maltě a na Slovensku.
Slovenský statistický úřad slibuje rychlé sčítání hlasů díky novému informačnímu systému. V budoucnu by s ním Slováci mohli volit kompletně elektronicky.
Během dvou předchozích eurovoleb měli Slováci nejnižší volební účast ze všech členských států. Nikdy zatím nepřišlo více než 20 procent oprávněných voličů a letos se očekává podobně nízká účast. Slováci přitom v průzkumech vykazují vysoké sympatie k Evropské unii i společné měně euro.
Češi si vyberou své zástupce do europarlamentu. Volební místnosti se opět otevřou v osm hodin
Číst článek
I toto nadšení ale slábne. „Procházeli jsme finanční a dluhovou krizí, což se projevilo na zvýšení nezaměstnanosti, takže eurooptimismus, který byl na Slovensku vždy o mnoho větší než v České republice, už se také postupně snižuje,“ říká šéf informační kanceláře Evropského parlamentu na Slovensku Robert Hajšel.
Výsledky eurovoleb letos poprvé přímo ovlivní Evropskou komisi, tedy v uvozovkách evropskou vládu. Podle Lisabonské smlouvy se nově předseda komise vybírá s přihlédnutím právě k výsledkům posledních eurovoleb.
Počty mandátů v europarlamentu mají jednotlivé země rozdělené podle počtu obyvatel. Přepočet na křesla ale více zvýhodňuje menší země proti větším. První výsledky evropských voleb budou v neděli v jedenáct hodin večer.
V Česku je dnes druhý a zároveň poslední volební den. Volební místnosti se otevírají v osm hodin ráno a zavírají ve dvě hodiny odpoledne.