Počet obětí důlního neštěstí v Turecku stoupl na 238, v zemi se šíří protesty

Počet obětí včerejšího důlního neštěstí v Turecku se stále zvyšuje. Nejnovější bilance je 238 mrtvých a 80 zraněných. Ale ani tato čísla ještě nejsou konečná. Oznámil to turecký premiér Receyp Erdogan, který zrušil plánovanou cestu do Albánie a přijel na místo neštěstí u města Soma.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příbuzní zavalených horníků čekají na místě neštěstí na zprávy o svých blízkých | Zdroj: Reuters

Turecký premiér přislíbil, že vláda použije všechny prostředky, aby mohla zmírnit dopady tragédie. Podle Erdogana by mělo být zhruba 120 mužů stále uvězněných pod zemí.

Příčinu neštěstí začalo vyšetřovat ministerstvo spravedlnosti. Podle některých informací v dole vybuchl transformátor a po explozi vypukl požár.

Přehrát

00:00 / 00:00

O důlním neštěstí v Turecku mluvila v Odpoledním Radiožurnálu Pavlína Nečásková ze zahraniční redakce

Na místě zasahují stovky záchranných týmů. Do zavaleného dolu pumpují kyslík v naději, že je uvnitř ještě někdo naživu.

Blízcí havířů u dolu zoufale čekají na nové informace. Úřady tam nasadily stovky odborníků včetně psychologů, zdravotníků i sociálních pracovníků. Situaci ještě ztěžuje fakt, že horníci u sebe neměli doklady, tudíž musí každé tělo identifikovat příbuzní obětí.

Tragédie už se odráží také v politickém boji. Opozice viní současnou vládu, že bezpečnostním opatřením v hornických zařízeních nevěnovala dostatečnou pozornost, přestože ji k tomu opoziční poslanci po několika podobných nehodách v posledních týdnech nabádali.

Napříč celou zemí se začínají svolávat protivládní demonstrace. V Ankaře policie zasahovala slzným plynem proti stovkám demonstrantů. Ti na ně házeli kameny. Stovky lidí vyšly do ulic i v Istanbulu, policie je také rozehnala slzným plynem a vodními děly.

Protestující požadovali rezignaci vlády kvůli důlnímu neštěstí. Davy Turků protestují také u sídla společnosti SOMA holding, provozovatele zavaleného dolu.

Proti demonstrantům v Ankaře zasahovala policie | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme