Soud pustil Tomáše Březinu z vazby na kauci 15 milionů, nesmí vycestovat

Bratr údajného šéfa takzvané lihové mafie Tomáš Březina může po půldruhém roce opustit vazbu. Rozhodl o tom dnes olomoucký krajský soud v neveřejném jednání. Soud přijal kauci 15 milionů korun, kterou za muže obžalovaného v kauze nelegálního lihu složila jeho rodina. Soud Březinovi zároveň zakázal vycestovat z republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zlínský podnikatel Radek Březina, údajný hlavní aktér nelegálních obchodů s lihem, společně se svým bratrem Tomášem Březinou | Zdroj: ČTK

Tomáš Březina byl z vazby propuštěn především kvůli tomu, že v trestním řízení spolupracuje.

„Podrobně popsal lihové podvody od nákupu, přes fiktivní denaturaci po převoz do tajných skladů,“ popsala od olomouckého soudu reportérka Radka Kvasničková.

„Senát rozhodl tak, že přijal kauci ve výši 15 milionů korun a rozhodl o propuštění obžalovaného Tomáše Březiny z vazby na svobodu. Zároveň mu uložil zákaz vycestování," řekl dnes ČTK soudce Eduard Ondrášek.

Rozhodnutí soudu není zatím pravomocné, musí být nejprve doručeno stranám. Žalobce Miroslav Stoklásek však již dříve uvedl, že proti jeho propuštění z vazby nemá námitek. Podle něj jsou vazební důvody oslabeny.

Jedním z důvodů je to, že v trestním řízení s takzvanou lihovou mafií spolupracuje. Fakticky by Březina měl vyjít z bran olomoucké vazební věznice za pár dní. Rozhodnutí zatím není pravomocné, souhlasí s ním ale i žalobce.

Radek Březina se společně se svým bratrem Tomášem (vpravo) a dalším mužem zodpovídá ze skrytých zásob nezdaněného lihu | Foto: ČTK

Tomáš Březina, jeden z nejbližších spolupracovníků svého bratra Radka Březiny, byl ve vazbě kvůli obavě z útěku. Jeho rodina minulé pondělí nabídla kauci 7 milionů korun. Podle soudce však tato záruka nebyla dostatečná a navrhl jako přijatelnou peněžitou záruku 15 milionů korun.

Propuštění druhého z bratrů, Radka Březiny, který měl být hlavou lihové mafie, ale pravděpodobné není.

„Radek Březina měl navíc nabídnout policistovi mnohamilionový úplatek, snažil se ovlivňovat svědky a chtěl podplatit státního zástupce i soudce,“ dodala Kvasničková.

Ve vazbě je Tomáš Březina společně se svým bratrem Radkem kvůli kauze ukrytých barelů nezdaněného lihu v Olomouci, Stojčíně na Pelhřimovsku a ve Valašském Meziříčí.

Daňový únik na nelegálním lihu byl vyčíslen téměř na půl miliardy korun. Soud kauzu odročil na 7. až 11. července.

Březinovi jsou stíháni i v souvisejícím trestním řízení, ve kterém je obviněno kvůli obchodování s nezdaněným lihem celkem 15 lidí. Podle žalobců lihová mafie na nezdaněném lihu mohla ošidit stát nejméně o tři miliardy korun.

ČTK, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme