Chudoba a sociální vyloučení hrozí 1,5 milionu lidí v Česku

České domácnosti si v posledních letech mírně polepšily na příjmech. Lidí, které ohrožuje chudoba a sociální vyloučení, ale neubývá. Podle šetření Českého statistického úřadu jich v Česku žije přes 1,5 milionu. Z toho desetina z nich nemá práci ani peníze, aby svůj domov nějak vybavila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senioři | Foto: Fotobanka stock.xchng, Pierre Amerlynck

Míra ohrožení chudobou loni podle statistiků sice meziročně klesla, chudých lidí však neubylo.

„Míra materiální deprivace se v podstatě nezměnila. Započítává se tam, jestli ta domácnost má barevnou televizi, pračku, auto a telefon, jestli má problémy s placením nájemného, energie, půjčky.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu byl Danile Hůle ze společnosti Člověk v tísni

„Jestli si může dovolit zaplatit týdenní dovolenou, zaplatit neočekávaný výdaj, dostatečně vytápět byt a jíst maso každý druhý den," přiblížil kritéria Jaromír Kalmus z oddělení sociálního šetření ČSÚ.

Vedle nezaměstnaných a důchodců jsou chudobou nejvíce ohroženy nekompletní rodiny.

„43 procent domácností si nemohlo dovolit zaplatit neočekávaný výdaj 9400 korun měsíčně. Nejvyšší podíl je u neúplných rodin, což je asi nejohroženější skupina ze všech typů domácností.“

„V podstatě 60 procent neúplných rodin odpovědělo, že by si nemohly dovolit zaplatit neočekávaný výdaj, který by je případně postihl,“ zmínil Jaromír Kalmus.

Nejvíce se ale zhoršilo postavení úplných rodin „Zatímco postavení neúplných rodin a jednotlivců je dlouhodobě horší, tak například podíl domácností, které si nemohly dovolit zaplatit neočekávaný výdaj mezi lety 2009 a 2013 u úplných domácností stoupl o více než 10 procent,“ upozornil Danile Hůle ze společnosti Člověk v tísni.

Zásadní rozdíly mezi regiony se podle něj stírají, nejchudšími však zůstávají Ústecký a Moravskoslezský kraj. Míru spokojenosti přesto v šetření ČSÚ vyjádřilo velké množství lidí.

„Je známo, že pocit spokojenosti není statisticky jednoznačně závislý na tom, kolik mají lidé peněz. Často se chudé regiony a chudí lidé cítí šťastnější,“ uzavřel Hůle.

Simona Bartošová, Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme