Británie a Česko chtějí další pomoc Ukrajině podmínit systémovými změnami v Kyjevě

Ukrajina může dostat další zahraniční pomoc až poté, co dokáže úspěšný boj proti korupci. V Londýně se na tom shodli ministři zahraničí Velké Británie a Česka William Hague a Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (vpravo) se setkal v Londýně s britským protějškem Williamem Haguem | Zdroj: ČTK

Šéf české diplomacie doufá, že Ukrajinci po prezidentských volbách zvládnou i ty parlamentní a následné provedou zásadní systémové změny.

„Tady je určitý závazek boje s korupcí, kroků, které jsou podmínkou toho, aby se dalo o nějaké pomoci mluvit,“ zdůraznil Zaorálek.

„My dnes máme bohužel ne moc dobrou zkušenost s politickými elitami na Ukrajině. Takže mně připadá, že dnes mluvit o nějakém lití peněz na Ukrajinu, to je velmi obtížná věc. I pokud bude Mezinárodní měnový fond takové prostředky poskytovat, tak určitě to bude spojeno se zárukami a garancemi,“ dodal český ministr zahraničí.

Mezinárodní měnový fond se dohodl s Ukrajinou na poskytnutí dvouletého úvěru koncem března. Výkonná rada fondu schválila úvěr 17 miliard dolarů (341 miliard korun) koncem dubna, kdy současně rozhodla o okamžitém uvolnění 3,2 miliardy dolarů.

Pomoc MMF zároveň otevřela Ukrajině dveře k dalším mezinárodním půjčkám ve výši asi 15 miliard dolarů. Od Evropské unie by Ukrajina měla získat v podobě půjček a záruk nejméně 11 miliard eur.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme