Pozor na plynové karmy, varují záchranáři. Případů otrav ve vedrech rychle přibývá

Otrava oxidem uhelnatým z plynových karem je mimořádně nebezpečná, může mít i doživotní následky, jako jsou výpadky paměti nebo vážné poškození mozku. Právě teď ve vedrech se případy úniku jedovatého plynu množí. Jenom v Praze během úterý skončilo v nemocnicích 15 lidí, dva z nich záchranáři oživovali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karma (ilustr. foto) | Foto: Prokop Havel | Zdroj: Český rozhlas

V Praze na Žižkově museli včera hasiči evakuovat celý dům, protože naměřili oxid uhelnatý hned v několika bytech.

Z karmy se přiotrávilo i pět zákaznic kadeřnictví na Smíchově, dvě skončily v nemocnici. A případů bude nejspíš přibývat.

Podle primáře pražské záchranky Jiřího Dandy je nejdůležitější rychlá pomoc. Mezi příznaky nadýchání patří malátnost, poruchy vědomí, pocit na zvracení a někdy i poruchy vidění. To už by měl člověk okamžitě koupelnu větrat průvanem. V horším případě upadne do bezvědomí.

Přehrát

00:00 / 00:00

V souvislosti s horkým počasí přibývá případů otrav z plynových karem. Jak se jim bránit, zjišťovala Veronika Hlaváčová

„Čím později ho najdou, i když to přežije, tím je větší nebezpečí, že tam budou nějaké neurologické následky. To znamená od drobných výpadků paměti přes skutečně těžké poškození, kdy ten člověk nebude soběstačný,“ upozornil primář.

Loni zemřelo na otravu plynem 16 lidí, přes 200 se přiotrávilo. Podle velitele čety hasičů na pražských Petřinách Václava Kratochvíla zbytečně. Lidé si můžou dát ke karmám nebo kotlům čidlo, které únik oxidu uhelnatého zaznamená.

Podceňují se také jednoroční revize plynových spotřebičů, tedy i čištění karmy. V zahraničí jsou přitom podle Kratochvíla majitelé domů nebo bytů více motivovaní.

Nebezpečí spočívá v tom, že ve vedrech praží slunce na komíny, které mají odvádět zplodiny. Místo toho je ale naopak někdy vhání dovnitř. Podle hasičů k tomu přispívají nevyčištěné komíny i karmy. Jako prevence před otravami je nutná pravidelná revize karem, pomoci mohou i speciální čidla.

„Pojišťovny vytváří tlak na to, aby byly prováděny revize, a je standardem, že vy jako součást pojistné smlouvy domácnosti, rodinného domku máte povinnost provádět revize tepelných spotřebičů, plynových i jiných. Pojišťovna v rámci prevence, v rámci zábrany těchto událostí se o to stará a připomíná to,“ popsal hasič.

Jolana Ackermannová z České asociace pojišťoven připouští, že tenhle systém v Česku nefunguje.

„V Česku každý sjedná pojištění domácnosti nebo nemovitosti a pojišťovna až při šetření konkrétní události zkoumá, jestli důvodem bylo něco zanedbaného, ať už jsou to komíny nebo zanedbaná revize plynu a podobně,“ říká Ackermannová.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme