Města řeší nedostatek sociálních bytů. Stát jim chce pomoci novým zákonem

Českým městům a menším obcím chybí kvůli nedostatku peněz sociální byty, které by mohly nabídnout lidem v nouzi. Ať už jde o chudé rodiny, které si nemohou dovolit tržní nájem nebo o seniory, kteří potřebují pečovatelské zázemí. Stát teď slibuje, že připraví do dvou let zákon o sociálním bydlení a s ním i více dotačních programů. Už dnes jsou ale města, která se snaží nabídnout levné bydlení. V Úvalech nedaleko Prahy funguje dům s pečovatelskou službou, kde starší lidé žijí v malometrážních bytech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bydlení pro sociálně slabé v Třešťi, starosta Vladislav Hynk | Foto: Filip Jandourek

„Jsem tu spokojená. Všech služeb ještě nevyužívám, protože jsem chodící, ale to všechno přijde. Ale velké prádlo už nemůžu prát, to už nejde,“ říká Marie Černá, která obývá jeden z bytů úvalského pečovatelského domu.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Úvalech natáčela redaktorka Petra Benešová

Usměvavá paní má soukromí a veškerý komfort. Když ale zatouží po společnosti, stačí, aby vyšla ven, kde potkává další sousedky.

„Pokud se chtějí sdružovat, tak se podívejte tady na chodbu, jsou tu lavičky, takže mohou spolu komunikovat i mimo malé byty,“ říká starosta Jan Šťastný.

„Květiny si sem klienti dávají sami, knížky využíváme z naší městské knihovny,“ popisuje vedoucí úvalského úřadu Jana Tesařová. Prostorný dům se zahradou, ve kterém bydlí padesátka seniorů, má i společné prostory, například velký sál.

„Tady probíhá setkání seniorů, pořádáme pro ně různé kulturní akce a setkání několikrát ročně,“ ukazuje Jana Tesařová. Dům s pečovatelskou službou funguje přes deset let a zájem je o něj obrovský. Senioři se zapisují do pořadníku a za služby s nájmem platí zhruba čtyři tisíc korun.

„Skutečně je hodnocena potřeba, zdravotní stav, a jestli klient odebírá pečovatelskou službu,“ vysvětluje Tesařová.

Chráněné bydlení na Vysočině | Foto: Michal Malý

Úvaly stejně jako řada český měst musí intenzivně řešit sociální podporu obyvatel. Město pomáhá také chudým rodinám, pro které plánuje přestavět malometrážní byty.

„My tu máme určitou budovu, kde by mohlo vzniknout osm až deset malometrážních bytů pro sociální bydlení, ale opět to naráží na finanční problémy,“ říká starosta.

Menším městům by do dvou let mohl pomoci připravovaný zákon a dotační programy, vysvětlila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD:

„Tady je velké množství prázdného bytového fondu. Myslím, že bychom se měli dohodnout na pravidlech, za kterých stát bude ve spolupráci s obcemi schopen využívat bydlení i v těchto formách vlastnictví."

Zákon také určí podmínky, za jakých může do sociálního bydlení vstoupit soukromník nebo družstvo.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme