Izraelští vojáci našli těla unesených mladíků. Netanjahu hrozí odplatou

Těla tří pohřešovaných izraelských studentů našla izraelská armáda mezi městy Hebron a Betlém. Po unesených mladících pátrala už skoro tři týdny. Armáda dál hledá dva údajné únosce, které identifikovala jako členy hnutí Hamás. Přestože Hamás podíl na únosu odmítá, Izrael palestinské organizaci pohrozil, že za smrt mladíků zaplatí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena drží fotografii tří izraelských mladíků | Zdroj: Reuters

Podle izraelské armády ležela těla mladíků ve věku 16 až 19 let, kteří se ztratili 12. června na území západně od Jordánu, v jámě. Pravděpodobně zemřeli krátce po únosu. Armáda nadále pátrá po dvou údajných únoscích.

Podle izraelské tajné služby jsou oba podezřelí muži, devětadvacetiletý Marván Kavasmá a dvaatřicetiletý Amar abú Ísá, příslušníky palestinského hnutí Hamás. To podíl na akci popírá, ale jemu údajně neznámé únosce pochválil.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu pohrozil Hamásu za smrt mladíků tvrdou odpovědí. Kvůli případu svolal i mimořádné zasedání bezpečnostní rady státu. Ta ale zatím nerozhodla, jak v záležitosti pokračovat. Její schůze bude dnes po pohřbu mladíků pokračovat. Sejít se má i palestinské vedení.

Palestinský prezident Mahmúd Abbás už dříve únos odsoudil a slíbil, že nedovolí, aby nepokoje přerostly v povstání. Současně ale kritizoval i rozsah pátrací operace.

Izraelští vojáci na Západním břehu Jordánu prohledali více než 1300 míst. Okolí Hebronu, kde mladíci zmizeli, armáda během pátrání prohlásila za zvláštní vojenskou zónu. Zároveň pozatýkala stovky Palestinců, z nichž většina jsou členové hnutí Hamás.

Podle izraelských médií obklíčila dnes armáda město Hebron, došlo prý také k několika přestřelkám s Palestinci. Na jih Izraele dopadlo ráno nejméně 16 raket vypálených z Pásma Gazy. Střely nikoho nezranily, dva lidé však podle izraelských médií utrpěli šok.

Lidé se scházejí před domem jednoho ze zavražděných chlapců | Foto: Reuters

Asi osm vypálených raket přistálo v regionu Eškol poblíž Pásma Gazy kolem sedmé hodiny ráno místního času, jak potvrdil mluvčí izraelské armády Peter Lerner. Většinou skončily na volných prostranstvích, lehce poškozen byl jen jeden dům.

Rakety dopadaly na Izrael i během víkendu, zasáhly mimo jiné průmyslovou zónu u města Sderot, kde utrpěli zranění čtyři lidé. Izraelská armáda na útoky reagovala leteckými údery na palestinské cíle. Podle palestinské agentury Maan byl při nich jeden člověk zabit a další tři zraněni.

Od začátku června bylo údajně na Izrael vypáleno již 60 raket. 28 z nich na území židovského státu dopadlo, zbytek zachytil izraelský protiraketový systém Iron Dome a zneškodnil je.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu již varoval, že jeho země je připravena v případě potřeby operaci v Pásmu Gazy rozšířit. Ministr zahraničí Avigdor Lieberman v rozhovoru pro armádní rozhlas připustil dokonce opětovnou okupaci oblasti pod správou Hamásu.

Izrael stáhl osadníky i vojáky z území Pásma Gazy v roce 2005, oblast ale stále blokuje ze vzduchu i z moře a omezení se týkají i pohybu osob a zboží. V roce 2007 oblast ovládli radikálové z Hamásu.

ČTK, Helena Berková, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme