Nový irácký parlament rozhoduje o osudu premiéra Málikího, tlak na jeho výměnu stoupá

Poprvé od dubnových voleb dnes zasedá nový irácký parlament. Hned na první schůzi bude rozhodovat o podobě budoucí vlády a tím i o osudu kritizovaného premiéra Núrího Málikího. Ten sice usiluje o třetí funkční období a jeho uskupení Právní stát získalo v parlamentu nejvyšší počet křesel, tlak na jeho výměnu ale stoupá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Irácký premiér Núrí Málikí | Foto: Brendan Smialowski | Zdroj: ČTK

„Národní koalice vyzývá své politické partnery k bojkotu úvodního zasedání parlamentu a k odmítnutí falešných změn, které nevyřeší vážnou krizi naší milované země, které čelí," prohlásil člen jedné z klíčových parlamentních stran Hátim Hattáb.

Situace se ale mění a proti nové Málikího kandidatuře se postavil i vlivný šíitský vůdce Muktadá Sadr. Dosavadní premiér nemá podporu ani od vysokého šíitského duchovního ajatolláha Sístáního.

Parlament dnes volí tři klíčové ústavní činitele: víceméně formálního prezidenta republiky, předsedu sněmovny a premiéra.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme