Nalákat investory bude v Česku složitější. EU zpřísnila podmínky pro investiční pobídky

Česko musí ode dneška snížit investiční pobídky pro podnikatele. Evropská komise totiž změnila systém pro veřejnou podporu firem. Velké firmy si budou moci odteď zažádat o podporu jen ve výši 25 procent investovaného kapitálu oproti původním 40 procentům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Továrna Hyundai Nošovice | Foto: Hyundai Motor Manufacturing Czech

Investiční pobídky používá vláda, aby nalákala zahraniční i domácí investory. Může firmám poskytnou třeba daňové prázdniny nebo prodat pozemky za nižší než tržní cenu.

Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka z ČSSD jsou tyto pobídky důležitým nástrojem, jak podpořit českou ekonomiku.

„Investiční pobídky pomáhají v soutěži o investice a o pracovní místa. A co je třeba přiznat, nahrazují do určité míry nedokonalosti ve fungování naší země. Pokud bychom totiž měli výbornou infrastrukturu, výborně připravenou pracovní sílu, kdyby školství dodávalo pracovní sílu, po které je poptávka, mohou být investiční pobídky menší.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O změnách v investičních pobídkách informovala redaktorka Zuzana Petráňová

Veřejná podpora firem se teď ale musí snížit. Evropská unie nedávno změnila v oblasti veřejné podpory kategorie regionů a pro každou z nich platí různé stropy.

Česko nově spadá mezi regiony, kde je maximální míra investičních pobídek nižší. Velké firmy si tak budou moci odteď zažádat o podporu jen ve výši 25 procent investovaného kapitálu oproti původním 40 procentům.

Stát tak bude mít omezenější možnosti, jak podpořit třeba Ústecký nebo Moravskoslezský kraj, kde je vysoká nezaměstnanost. Podle některých ekonomů to navíc ztíží situaci Evropské unie jako celku, protože snížení podpory se týká i dalších států.

Budou investoři odcházet?

Milan Damborský z Vysoké školy ekonomické upozorňuje na to, že investoři můžou začít odcházet za hranice Evropské unie:

„My jsme si investiční pobídky svázali poměrně tvrdou regulací, zatímco státy mimo Evropskou unii mohou velmi volně nakládat a investory nám bez problémů přetahovat.“

Stát proto hledá další způsoby, jak investory nalákat. Podle chystané novely investiční pobídky bude stát také nově podporovat například datová centra a call centra, která vytvoří víc než 500 pracovních míst.

Mezi největší firmy, které za posledních deset let v Česku investovaly, patří například Hyundai, Mondi nebo Volkswagen. Na poslední chvíli si nedávno o původní vládní podporu zažádal jihokorejský výrobce pneumatik Nexen, který plánuje do závodu v žatecké zóně Triangl investovat přes 24 miliard korun.

Zuzana Petráňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme