Na veřejný pořádek ve Studené dohlédne bezpečnostní agentura

Města i obce stále častěji udržují pořádek s využitím služeb bezpečnostních agentur – přestože jejich zaměstnanci nemají větší pravomoci než běžný občan. Například v Českých Velenicích monitoruje agentura prostituci, ve Studené na Jindřichohradecku zase bude dohlížet na parkování, černý výlep plakátů nebo konzumaci alkoholu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městská policistka Andrea Masáková | Foto: Jana Huzilová

Ve Studené se problémy objevily po zrušení obvodního oddělení policie.

„Ve dvě ve tři v noci tady projíždělo policejní auto. Oni tady měli svou práci, takže byli hodně často vidět. To je to, co začalo chybět,“ vzpomíná strážník z nedalekého Strmilova Rudolf Séč.

S policisty si vyměňoval poznatky a pomáhal jim při vyšetřování. Od doby, kdy policie obvodní oddělení ve Studené zrušila, mu přibylo práce. Aby měli lidé pocit bezpečí, projíždí v noci ulicemi a je nepřetržitě na telefonu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti zjišťovala redaktorka Lucie Hochmanová

Přestože kriminalita v oblasti podle statistik nestoupla, i ve Studené policisté chybí.

„Postrádali jsme takovou větší zainteresovanost policie na řešení některých problémů, které je třeba řešit hned,“ upozorňuje místostarosta Jindřich Kejval z Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst.

Studená proto uzavřela smlouvu s bezpečnostní agenturou a na veřejný pořádek bude nově dohlížet najatý strážný. Na přestupky bude upozorňovat, fotit je a případně je i dosvědčí.

Spolupráce s policií

„Jeho činnost nebude nějaká represivní, ale spíše taková domlouvací – upozorňování na věci, které by se v obci neměly dít,“ dodává Kejval. Služeb strážného z bezpečnostní agentury bude Studená využívat do konce letošního roku, pak jeho přínos vyhodnotí.

Policisté připouští, že jim bezpečnostní agentury mohou v některých případech pomoci. „Samozřejmě pokud s námi ten člověk bude schopen spolupracovat, tak to může i policii přinést určité výhody nebo může být spolupůsobení při dohledu nad veřejným pořádkem účinnější,“ uvažuje vedoucí územního odboru policie v Jindřichově Hradci Josef Heš.

Pracovníci bezpečnostních agentur stojí obecní pokladny zhruba o polovinu méně než městští strážníci.


Zvětšit mapu

Lucie Hochmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme