Polská policie kvůli odposlechům politiků zadržela číšníky luxusních restaurací

Pod polskými vládními politiky se třesou křesla. Aféra se rozhořela poté, co týdeník Wprost zveřejnil přepisy odposlechů rozhovorů například ministrů vnitra, financí a zahraničí. Obsahovaly domlouvání se ministra vnitra s guvernérem národní banky na odstranění minstra financí z vlády nebo nelichotivé výroky šéfa diplomacie na adresu Spojených států.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský premiér Donald Tusk | Foto: Filip Jandourek

Veřejné mínění v Polsku teď rozvířily citace rozhovoru ministra zahraničí Radoslawa Sikorského s bývalým ministrem financí Jackem Rostowským.

Už se vědělo, že šéf diplomacie označil spojenectví s Amerikou za zbytečné a škodlivé. Na to mluvčí vlády Spojených států reagovala, že se ve vztazích s Polskem nic nemění, že nemají přesné znění nahrávek.

Nově ale uniklo, jaké vulgarismy použil Radoslaw Sikorski při jednání. Opřel se tam také do britského premiéra Davida Camerona.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kauzu odposlechů polských politiků sleduje redaktor Pavel Novák

Kritizoval ho, že nepodepsal fiskální pakt Evropské unie, což je dohoda o ukázněnosti rozpočtů.

Sikorski nevzal svoje slova zpátky, přestože ho k tomu novináři vyzývali. Odposlechy jsou podle něho dílem skupiny organizovaného zločinu a brzy se zjistí, kdo si ji najal.

Úřad vnitřní bezpečnosti zadržel několik podezřelých. Jsou to pracovníci restaurací, ve kterých se politici scházeli. Vypadá to, že číšníci a manažeři restaurací v nich umisťovali nahrávací zařízení a záznamy pak prodávali osobě, která si říká "vlastenec".

Ten nahrávky poskytl týdeníku Wprost. Zatím se neví, jestli to bylo na popud některé z politických stran.

Kauza odposlechů zatím ale žádné dopady na polský kabinet premiéra Donalda Tuska mít nebude. Opoziční strana Právo a spravedlnost sice žádá hlasování o nedůvěře vládě.

Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski (vpravo) a tehdejší ministr financí Jacek Rostowski na snímku z roku 2011 | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Opoziční strana Právo a spravedlnost sice žádá hlasování o nedůvěře vládě, levicové strany ale nechtějí předčasné volby, protože by v nich asi příliš neuspěly. Koaliční lidovci dali partnerovi, Občanské platformě premiéra Tuska, čas na vyřešení krize do konce prázdnin.

Nějakou obměnu kabinetu chce i polský Svaz demokratické levice. „Očekáváme, že v nejbližší době, příští týden, se splní návrh naší strany a premiér předstoupí před Sejm s informací o nastalé krizi. Také že pan premiér Tusk navrhne hlasování o důvěře vládě, aby zamezil spekulacím o tom, jestli má schopnost vládnout, nebo ne,“ řekl předseda Svazu Leszek Miller.

Pavel Novák, van Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme