politici

|Anna Kottová |Zprávy z domova

Sobotka použil slovo 'oje...' promyšleně. Chtěl zaujmout voliče, domnívá se lingvista

Politik použije vulgarismus, když chce zaujmout určité publikum, třeba okruh voličů. Pokud to napíše na Facebook, tak je to promyšlený výrok. Lingvista a ředitel Ústavu pro jazyk Český Martin Prošek rozebral pro Zpravodajský web Českého rozhlasu výroky některých politiků. Premiér a šéf ČSSD zaútočil na Facebooku na ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Napsal, že vicepremiér "důkladně oje... český stát". Babiš pak použil neobvyklé spojení sorry jako, kterým reagoval na dotazy novinářů České televize ohledně nákupu dluhopisů Agrofertu.

| ČTK |Zprávy z domova

Nejpopulárnější čeští politici? Babiš, Stropnický a Sobotka, vyplývá z průzkumu STEM

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš zůstává nejpopulárnějším politikem. Podíl jeho příznivců se v lednu proti říjnu snížil o procentní bod na 57 procent. Na druhém místě žebříčku agentury STEM se drží ministr obrany Martin Stropnický (ANO) s 51 procenty. Na třetím skončil premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka se 42 procenty. STEM provedl průzkum mezi 11. a 23. lednem, tedy zhruba týden po zveřejnění prvních informací o údajné nesrovnalosti v příjmech v souvislosti s nákupem dluhopisů Agrofertu Babišem.

Plat politika v roce 2017: Poslanec plus 5300, Zeman plus 17 700 korun

| ČTK |Zprávy z domova

Ústavní činitelé se v příštím roce dočkají dalšího zvýšení platů. Růst by mohly asi o osm procent. Zvýšila se nejenom průměrná mzda v nepodnikatelské sféře, od níž se jejich platy odvozují, vzroste i koeficient, kterým se tato mzda násobí. Takto stanovená platová základna, z níž se platy vypočítávají, se tak zvýší proti letošku téměř o pět tisíc. Plat prezidenta by se tak mohl zvýšit o víc než 17 tisíc korun, plat řadového poslance asi o 5300 korun.

|Filip Nerad |LOH 2016 Rio de Janeiro

Němečtí politici do Ria nepřijeli. Jde o nedostatek respektu k nám, zlobí se sportovci

I když politika na olympiádu nepatří, německé olympioniky hodně mrzí, že do Ria nepřiletěl nikdo z předních německých politiků, aby je podpořil. Kancléřka Angela Merkelová a další představitelé země přitom pravidelně jezdí do zahraničí fandit třeba německým fotbalistům. Za jejich absenci v Riu je asi nejostřeji kritizovali němečtí házenkáři.

| Český rozhlas |Zprávy ze světa

Stojíme za Francií, hlásí světoví politici. Obama i Putin jí nabídli spolupráci

Stojíme za Francií, oznámili po útoku ve městě Nice, který si vyžádal minimálně 84 obětí, světoví politici. Podporu zemi vyjádřil americký prezident Obama, německá kancléřka Merkelová i ruský premiér Dmitrij Medvěděv. Útočník při oslavách státního svátku na výročí pádu Bastily najel kamionem do davu a následně začal střílet.

| ČTK |Zprávy z domova

Babiš si mimo politiku loni vydělal 138 milionů. Schwarzenberg přes 68 milionů

Předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš vykázal za loňský rok příjmy mimo politiku zhruba 137,9 milionu korun. Skoro 68,6 milionu korun si připsal čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Bývalý ministr zahraničí si pořídil automobil značky Jaguar za více než 2,2 milionu a splácel hypotéku zhruba 10,4 milionu korun. Vyplývá to z jejich majetkových oznámení, které byly zpřístupněny ve sněmovním registru.

| mkp, Iveta Vávrová |Zprávy z domova

Skupina politiků i umělců žaluje stát pro porušení lidských práv

Několik českých osobností chce podat žalobu na stát. Nesouhlasí s přístupem policie při návštěvě čínského prezidenta. Podle nich byly policejní zásahy namířené proti českým demonstrantům, kteří protestovali proti potlačování lidských práv v Číně, a přitom vzájemné potyčky většinou vyvolávali Číňané vítající svého prezidenta.

|Vojtěch Berger |Zprávy ze světa

Kvůli nenávistným komentářům chce Rakousko změnit pravidla pro ztrátu mandátu

Za podněcování k nenávisti by rakouští poslanci mohli snáze přijít o svůj mandát. Velkou diskusi na tohle téma spustila poslední kauza poslankyně populistické strany Svobodných. Ta na facebooku pochválila antisemitský komentář. O mandát ale nepřijde, i když jí už dříve soud uložil pokutu a podmíněný trest kvůli tomu, že urážela černochy.