Záchranáři v Německu vyprostili po 12 dnech zraněného jeskyňáře

Záchranáři na jihu Německa dostali po několikadenním úsilí na povrch zraněného jeskyňáře Johanna Westhausera. V podzemí strávil 12 dní. Helikoptéra ho okamžitě přepravila do nemocnice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranné akce u systému jeskyní Riesending-Schachthöhle. Týmu se podařilo vyprostit zraněného jeskyňáře Johanna Westhauser | Zdroj: ČTK

Závěrečná fáze vyprošťování byla velmi náročná. Záchranáři museli vlastníma rukama vytáhnout nosítka se zraněným mužem ze 180 metrů hluboké jeskyně.

U jejího ústí v nadmořské výšce 1800 metrů už byli připraveni lékaři a mobilní stanice první pomoci. Poté byl vrtulníkem dopraven na kliniku, kde už absolvoval první vyšetření.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tiskovou konferenci záchranného týmu sledovala zpravodajka v Německu Klára Stejskalová

Na vyprošťovací akci se podílelo 728 záchranářů z pěti zemí. Kromě Němců také Švýcaři, Rakušané, Italové a Chorvaté.

Na 70 speleologů bylo přímo v jeskyni. Vedoucí záchranářského týmu ocenil všechny za solidaritu, která operaci provázela.

Bezprecedentní úsilí záchranářů pochválil například také zástupce rakouských speleologů Christian Öhlinger.

„Spolupráce byla opravdu vynikající, všichni byli velmi přátelští a pomáhali si. Pracovali jsme jako tým a po technické stránce jsme se mohli na ostatní zcela spolehnout,“ poznamenal.

Speleolog uvízl po vážném úrazu hlavy v největším jeskynním systému v Německu o předminulém víkendu.

Záchranáři ho museli dostat z hloubky téměř jednoho kilometru, kde muže nečekaně udeřil uvolněný kámen. Dvaapadesátiletý jeskyňář proto nebyl schopen dostat se ven vlastními silami.

Systém Riesending-Schachthöhle nedaleko Berchtesgadenu je dlouhý 19,2 kilometru a dosahuje hloubky 1148 metrů. Tvoří ho řada komplikovaných úzkých chodeb a průlezů, šachet i velkých jeskynních prostor s jezery. Objeven byl už v roce 1995 a mezi objevitele patřil i Westhauser.


Zvětšit mapu

Klára Stejskalová, ČTK, Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme