Chorvatsko 0:0 Brazílie

Jičínští si stěžují na příliš hlasité zkoušky nového varovného systému

V Jičíně od začátku července zkouší nový varovný systém. Z bezdrátových hlásičů po celém městě se line hlasitá hudba, a lidé se tak nemohou soustředit na práci. Radnice tvrdí, že intenzita zkoušek bude ustávat, testy budou ale pokračovat až do konce prázdnin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přímo pod Valdickou bránou se rozkládá historické centrum. V dálce pak uvidíte také Prachovské skály | Foto: Václav Žmolík | Zdroj: Český rozhlas

„Hlučné, neutuchající a obtěžující,“ komentuje zkoušky varovného systému v Jičíně webmaster Jan Bažant. A není jediný.

Zkoušky varovného systému obtěžují nejen lidi, kteří jsou po noční směně nebo potřebují ke své práci klid, a tak je radnice doslova zavalena stížnostmi.

„Občané se na nás obraceli telefonem i písemně. Samozřejmě chápeme jejich situaci, ale prosíme je o trpělivost,“ potvrzuje za radnici Magdalena Doležalová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problému s hlasitými zkouškami varovného systému natáčela v Jičíně Hana Novotná

Zkoušky slýchají Jičínští už od začátku července. Nejvíce stížností a komentářů na sociálních sítích přišlo začátkem týdne, kdy se z tlampačů ozývala hudba celé dopoledne, a to navíc velmi nahlas.

„Prodavačky z toho nebyly nadšené, hlavně trafikantka, která má přímo pod reproduktory trafiku. Byl tam občas problém rozumět tomu, co říká ona a co chci říct já,“ popisuje svou zkušenost Jan Bažant.

Podle radnice jsou zkoušky nezbytné

Podle města jsou ale takové hlasité zkoušky nezbytné. „Systém je totiž potřeba důkladně odzkoušet a doladit jeho fungování. Zároveň žádáme občany také o spolupráci. Jakékoliv zásadní problémy s fungováním hlásičů mohou hlásit na e-mail nebo telefonicky na linku krizového řízení,“ dodává Magdalena Doležalová.

Hlasité zkoušky také vyvolávají v ulicích i na sociálních sítích diskuse o tom, zda je bezdrátový rozhlas za pět milionů v Jičíně opravdu potřeba.

Varovný systém by měl být připraven k použití začátkem září a sloužit by měl především v krizových situacích, jako jsou povodně nebo požáry. O dalším využití bude rozhodovat rada města.

Hana Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme