Česká zbrojovka expanduje na Slovensko. Otevřela nový výrobní závod

Česká zbrojovka dnes otevře na Slovensku nový výrobní závod s názvem CZ-Slovensko. Výrobce zbraní z Uherského Brodu si vybral středoslovenské město Nováky, kde chce do konce roku zaměstnat 200 lidí. Premiéři Česka a Slovenska Bohuslav Sobotka a Robert Fico na slavnostním otevření závodu podpořili myšlenku sjednocení zbraní obou armád.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otevírání nového závodu České zbrojovky ve slovenských Novákách | Foto: Vojtěch Berger

Nový závod na Slovensku má České zbrojovce pomoci doplnit výrobní kapacitu mateřského podniku v Uherském Brodě. Expanze je důkazem oživení českého zbrojního průmyslu.

Společnost CZ Slovensko zatím v Novákách zaměstnává 65 lidí, počet zaměstnanců má postupně stoupnout až na 200.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jestli se daří českému zbrojnímu průmyslu pronikat na světové trhy, zjišťovala Jitka Hanžlová

Vyrábět se tu budou komponenty k zásobníkům a k útočným puškám. „V druhé fázi předpokládáme montáž útočných pušek CZ 805 BREN A1 a A2 a jejich servis,“ popisuje generální ředitel České zbrojovky Lubomír Kovařík.

Firma rozbíhá novou výrobu v době, kdy slovenská armáda uvažuje o rozsáhlém přezbrojení, a právě Česká zbrojovka je jedním z kandidátů na dodávku útočných pušek.

Právě o českých puškách BREN se už delší dobu mluví jako o možné náhradě za staré pušky vzor 58, které dnes používá slovenská armáda.

Podle vedení zbrojovky jsou ale plány na expanzi na Slovensko dlouhodobé a aktuální chystané nákupy ve slovenském resortu obrany v nich nehrají roli.

Otevírání nového závodu České zbrojovky ve slovenských Novákách | Foto: Vojtěch Berger

Přesto podle ředitele Kovaříka může nová výrobna na Slovensku zbrojovce k lukrativnímu obchodu pomoct.

„Doufám, že i toto by mohlo být určitým kritériem v případě hodnocení výhodnosti nabídky České zbrojovky,“ dodává Kovařík.

Stejné zbraně pro Čechy i Slováky

Česká armáda už útočné pušky BREN ve výzbroji má. Ministři obrany Česka a Slovenska dnes v Novákách podepsali dokument, který otevírá cestu k tomu, aby stejný typ zbraně koupilo i Slovensko.

„Touto deklarací jsme se dohodli, že budeme unifikovat všechny zbraně,“ říká slovenský ministr obrany Martin Glváč.

To že je výhodné, aby armádní jednotky stejného typu měly v Česku i na Slovensku také totožné zbraně, obhajoval v Novákách i český premiér Bohuslav Sobotka.

„Pokud by armády obou zemí byly vybaveny stejnými zbraněmi, umožnilo by to praktické posílení jejich součinnosti. Usnadnilo by to například i společné nasazení v zahraničních misích,“ uvádí Sobotka.

Otevírání nového závodu České zbrojovky ve slovenských Novákách | Foto: Vojtěch Berger

Česko se Slovenskem plánují spolupráci v oblasti už dlouho. Mluví se například o společných nákupech vojenské techniky nebo o společných vojenských cvičeních. Podle slovenského premiéra Fica se Slovensko postupně vrací na pole zbrojního průmyslu, kde kdysi hrálo významnou roli.

Většinový podíl v novém podniku CZ-Slovensko má Česká zbrojovka. Zčásti ho vlastní také slovenská firma MSM Martin, ve které má téměř poloviční podíl česká společnost Excalibur Army.

Z Česka se loni vyvezly pistole i tanky

Česká zbrojovka u nás zaměstnává zhruba 1600 lidí a předloni měla tržby přes 2 miliardy korun. Nedávno získala velkou zakázku od mexické federální policie. Dodá jí útočné pušky Bren a pistole CZ P-09 za celkem 180 milionů korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

U otevření nového závodu České zbrojovky na Slovensku byl zpravodaj Českého rozhlasu Vojtěch Berger

S puškou Bren se podnik nyní účastní také tendru na přezbrojení francouzské armády, ve kterém jde o dodávku 160 tisíc kusů zbraní v příštích deseti letech. Letos chce vyrobit zhruba čtvrt milionu zbraní a pracuje mimo jiné i na objednávce pistolí pro egyptskou policii.

Zbrojní průmysl má v Česku dlouhou tradici a stále patří mezi základní pilíře ekonomiky. Českým zbrojovkám obecně se v poslední době daří více pronikat na světový trh.

V loňském roce se z Česka vyvezlo například 67 tisíc revolverů a pistolí, více než 10 tisíc samopalů a 32 tisíc samočinných pušek. Mezi dalšími položkami byly také tanky, těžké kulomety, letouny L-39ZO a obrněná vozidla.


Zvětšit mapu

Jitka Hanžlová, Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme