Nová bádání zpřesňují počty Čechoslováků zavlečených do gulagů

Ústav pro studium totalitních režimů dnes představil nová fakta o Čechoslovácích zavlečených do sovětských pracovních lágrů. Vědcům ÚSTR se totiž podařilo proniknout i do dosud obtížně přístupných archivů na Ukrajině.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gulag. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

I díky tomu se podle Štěpána Černouška ze sdružení Gulag.cz podařilo zpřesnit počty Čechoslováků zavlečených do sovětských gulagů.

„Těch lidí z Československa nebo etnických Čechů, kteří žili na území Sovětského svazu, kteří se stali obětí sovětských represí, bylo velmi hrubým odhadem kolem 25 tisíc.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Nové bádání v ukrajinských archivech přiblížil Štěpán Černoušek ze sdružení Gulag. cz.

„Z toho valná většina byla uvězněna právě v gulagu a mnozí z nich to nepřežili. Takže to je aktuální odhad kolegů z Ústavu pro studium totalitních režimů,“ říká Černoušek.

Čeští badatelé měli podle jeho slov možnost seznámit se s materiály, které pro ně byly doposud nepřístupné.

„Například osobní spisy vyšetřovatelů, kteří se nejvíce podíleli na výsleších a mučení nejenom Čechoslováků, ale i dalších lidí, kteří se dostali do soukolí NKVD ve 30. letech během velkého teroru,“ přibližuje Černoušek.

Během války prošel sedmi gulagy, žádnou připomínku na ně ale nemá

Číst článek

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme