Princ George má první narozeniny. Přijde i prababička, královna Alžběta II.

Světoběžník, módní ikona nebo batole s nejhezčím účesem, takovými přívlastky se může chlubit britský královský potomek – princ George. Dnes je mu jeden rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský princ George dovršil 1. rok | Zdroj: Reuters

A na svého syna je patřičně hrdý i jeho otec, princ William.

„Ukázali jsme ho veřejnosti s velkou radostí. Každý rodič se rád pochlubí svým potomkem. A znáte to, tvrdí, že je to nejhezčí dítě,“ řekl princ William.

Podle všeho ale nečeká George a hosty žádná velká, přebujelá oslava. Narozeninového večírku v Kensingtonském paláci, kde vévoda a vévodkyně z Cambridge bydlí, se zúčastní královna Alžběta II. Její manžel princ Philip ji ale doprovázet nebude, protože má jiné povinnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

O oslavách prvních princových narozenin mluvila Tea Parkanová

Nedorazí prý ani dědeček, princ Charles, ten je zase s manželkou ve Skotsku. Znalci britské královské rodiny ale podotýkají, že to není nic neobvyklého.

Windsorové prý první narozeniny svých potomků neslavili nijak okázale i proto, že si je malé děti stejně nepamatují.

O to více možná budou Georgovy první narozeniny slavit ostatní Britové. Už se mohou kochat čerstvými oficiálními forografiemi královské rodiny, tedy vévodkyně Catherine, prince Williama a malého prince George.

Hrdý dědeček princ Charles a otec princ William | Foto: Reuters

Ostatně i titulní stránky britských médií jsou dnes poměrně monotónní. Vévodí jim taktéž nový snímek rodiny, vyfocený na výstavě motýlů v londýnském přírodovědném muzeu. U příležitosti Georgových prvních narozenin vyšla také pamětní mince.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaké dárky malý princ dostal, zjišťoval redaktor Viktor Daněk

Malý George dostal od narození údajně už na 4000 dárků. Převažují pochopitelně hračky. William s Kate je předávají charitativním organizacím pro děti.

Mezi nejkurióznější pozornosti asi patří živá zvířata. Premiér australského Severního teritoria po princovi pojmenoval krokodýla, který teď Georgovi také oficiálně patří. Zoologická zahrada v britském hrabství West Midlands zase pojmenovala po královském batoleti tři surikaty – jmenují se George, Alexander a Louis.

Etnikům Samburů v Keni pak oslavenci darovalo kozu a velkého černého vykrmeného býka. Nepůjde ale na porážku. V keňské rezervaci Lewa ho použijí k odchovu celého královského stáda.

Britská letecká společnost Hangar8 Aviation kvůli princovým narozeninám dokonce přemalovala jeden svůj menší letoun, který pronajímá jako soukromý tryskáč. Od pilotní kabiny až po ocas se táhne velký červenobílý nápis – Všechno nejlepší, princi Georgi.

V pořadí na královský trůn je malý princ třetí. Britové ho mají podle průzkumů rádi a dokonce vnímají kladněji než dříve celou královskou rodinu a potažmo i monarchii.

Následníci na britský trůn | Foto: Michal Jindra

mkp, Tea Veseláková, Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme