Po zdolání K2 horolezci Jaroš a Trávníček úspěšně sestupují ze 4. výškového tábora

Horolezec Radek Jaroš úspěšně sestupuje z druhé nejvyšší hory světa K2. Je prvním Čechem, který se dostal na vrchol všech osmitisícovek bez kyslíkového přístroje. Krátce po něm včera zdolal K2 i další člen výpravy Jan Trávníček. Teď jsou oba na cestě dolů. Ze čtvrtého výškového tábora je doprovází i horolezec Petr Mašek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radek Jaroš a Jan Trávníček před Annapurnou | Foto: Radek Jaroš

„Strávili jsme další neklidnou noc. Vysvobození přišlo až dnes ráno, kdy se mi Radek Jaroš dovolala na satelitní telefon. Hlásil, že přišli do výškového tábora C4 úplně hotoví až v noci okolo desáté. Teď už nezbývá než čekat, zítra se tři mušketýři objeví v základním táboře,“ hlásila reportérka Lucie Výborná, která je členem expedice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ze základního tábora se přihlásila členka výpravy Lucie Výborná

Padesátiletý Jaroš vylezl na K2 na pátý pokus a dva roky po amputaci takřka všech prstů na nohou. Při sestupu z vrcholu se počasí zhoršilo a oba horolezci sestupovali do 4. tábora v hustém sněžení a vánici.

K2, bývá mezi horolezci často označována za vůbec nejtěžší z osmitisícovek. Její největší zbraní je kromě výšky také proměnlivé počasí.

Před Jarošem dokázali z českých horolezců vylézt na K2 jen v 80. letech Josef Rakoncaj, v roce 2007 Libor Uher s expedicí Leopolda Sulovského a před dvěma lety bývalý pražský primátor Pavel Bém, ten ovšem s použitím kyslíkového přístroje.

Horolezec Radek Jaroš vystoupal na K2, zdolal tak poslední ze 14 osmitisícovek

Číst článek

Lucie Výborná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme