U tripolského letiště stále hoří obří palivové nádrže. Hasičům chybí voda

U libyjského mezinárodního letiště v Tripolisu od včerejška hoří dvě nádrže s miliony litrů ropných derivátů. Hasičům se požár nedaří dostat pod kontrolu a Libye už proto požádala o mezinárodní pomoc. Letiště je už dva týdny mimo provoz kvůli bojům, které o něj svádějí dvě ozbrojené skupiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

U libyjského mezinárodního letiště v Tripolisu hoří druhý den nádrže s miliony litrů ropných derivátů | Zdroj: ČTK

„Mnoho cizinců odjelo, většina ambasád k tomu využila toto letiště,“ hlásil člen ostrahy z menšího tripolského letiště Mitiga, které je teď hlavním leteckým uzlem Libye. Kvůli chaosu a násilí odtud Američané stáhly všechny diplomaty. Česká ambasáda zatím zůstává otevřená.

Lybijská televize podle agentury Reuters vyzvala lidi, kteří bydlí v okruhu pěti kilometrů od mezinárodního letiště, aby se kvůli hrozbě výbuchu raději evakuovali.

V tamním skladu je přes 90 milionů litrů paliva a v případě výbuchu hrozí podle odborníků humanitární a ekologická katastrofa.

Itálie, Řecko a další země jsou prý připraveny vyslat do Libye pomoc. Podmiňují ji ale zastavením bojů mezi soupeřícími milicemi.

Lybijské vládě se zatím nedaří v zemi nastolit pořádek. V Benghází pokračují boje mezi džihádisty ze skupiny Ansár aš-Šaría a milicemi Chalífa Haftara, ke kterým se přidala armáda.

Víkendové střety tam nepřežily desítky civilistů. Podle mnohých pozorovatelů je situace v Libyi nejhorší od revoluce a svržení Muammara Kaddáfího v roce 2011.

Ekologická katastrofa spojená s boji na Blízkém východě nehrozí poprvé. Asi největší požár ropy v dějinách měl na svědomí diktátor Saddám Husajn.

Když OSN donutila irácká vojska na začátku devadesátých let minulého století ke stažení z Kuvajtu, jeho vojáci zapálili přes 600 ropných vrtů a do moře navíc vypustili skoro 70 milionů barelů ropy.

Když byly požáry nejsilnější, kouř odstínil až 80 procent slunečního záření a právě kouř byl v roce 1991 dominantním prvkem oblohy ve většině zemí na Arabském poloostrově.

Jan Prokeš, Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme