Zrušení slevy na dani pro pracující důchodce bylo podle ÚS protiústavní
Zrušení daňové slevy pro pracující důchodce je protiústavní. Stížnosti skupiny senátorů vyhověl Ústavní soud. Stát tak bude muset vyplatit tisícům seniorů peníze, o které přišli v rámci úsporného balíčku Nečasova kabinetu.
Zrušení příslušné části zákona prosadil v rámci rozpočtových úspor tehdejší ministr financí za TOP 09 Miroslav Kalousek. Resort tak chtěl do státního rozpočtu dostat během tří let 6 až 7 miliard korun.
Důchodci přišli od roku 2013 o základní slevu na dani. Tu si jinak může odečíst každý, ročně to je skoro 25 tisíc korun. Daňová novinka ovšem měla od počátku slabinu. Když si pracující důchodce penzi pozastavil nebo nástup do důchodu odložil, slevu pak uplatnit mohl.
O rozhodnutí Ústavního soudu ve věci daňových slev pro pracující důchodce mluvili na Radiožurnálu předseda Rady seniorů Zdeněk Pernes
To se nelíbilo ministerstvu financí, podobné chování považovalo za postižitelné obcházení zákona.
Podle Ústavního soudu však bylo zrušení slevy na dani pro pracující důchodce nepřípustně diskriminační.
Stejný názor zastávala i skupina 19 senátorů, kteří zrušení novely navrhli s tím, že neexistuje důvod, proč by zaměstnaní senioři měli být z daňového hlediska v horším postavení než ostatní poplatníci.
„Tato sleva byla zrušena pouze pracujícím starobním důchodcům, jde o jednoznačnou diskriminaci z důvodu věku de facto. A máme velkou radost, že byla dnes podpořena i Ústavním soudem de jure,“ upozorňuje předseda Rady seniorů Zdeněk Pernes.
Soud rozhodl, že slevu na dani mohou za rok 2014 uplatnit všichni pracující důchodci bez ohledu na to, zda k 1. lednu čerpali penzi.
„V rámci daňového přiznání za rok 2014, které se bude podávat v roce 2015, si uplatní základní slevu na poplatníka. Není to nic speciálního, pouze vyplní přihrádku s uplatněním základní slevy na poplatníka ve výši 24 840 korun,“ potvrzuje daňová poradkyně Ilona Janíková.
Nová úprava čeká na schválení
Rozhodnutí ovšem nemá zpětnou platnost. „Rok 2013 už jim asi nikdo nevrátí, protože nález Ústavního soudu nelze podle mého názoru zpochybnit. Poté, co jsme ten návrh podali, jsem byl kontaktován desítkami pracujících důchodců. Neustále se ptali, jestli to stihneme ještě v roce 2013, ale já jsem je musel odkazovat na Ústavní soud, protože ten rozhoduje a nelze uspíšit jeho rozhodnutí,“ podotýká předseda Ústavně-právního senátního výboru za ČSSD Miroslav Antl.
K rozhodnutí ÚS se vyjádřili předseda Ústavně-právního senátního výboru za ČSSD Miroslav Antl a poslanec za TOP 09 František Laudát
Ve sněmovně nyní bez ohledu na dnešní verdikt čeká na schválení nová úprava daně z příjmu z dílny vládní koalice, která má slevu pro důchodce znovu zavést, nejdříve ale od ledna 2015.
Předseda ČSSD a vlády Bohuslav Sobotka vyzval zástupce občanských demokratů a TOP 09, aby se pracujícím penzistům omluvili. ODS teď ovšem ve sněmovně na rozdíl od doby, kdy byla ve vládě, znovuzavedení slev prosazovala.
Poslanec za TOP 09 František Laudát zdůraznil, že pokud by tehdy úsporná opatření nebyla přijata u důchodců, pocítila by je například sociální oblast. Zátěž podle něj měla být rozložena na všechny skupiny obyvatelstva.
„My jsme samozřejmě počítali, že v době veliké hospodářské krize, která na naši zemi zvenčí dopadla, se jedná o přechodné ustanovení a samozřejmě jsme kalkulovali s tím, že až krize pomine, což se právě teď děje, tak podobně, jako to chce ODS, to vrátíme do původního stavu,“ dodává.