U Bagrámu byl zraněn další Čech. Voják zraněný v úterý je už v Česku

V Afghánistánu byl v noci na neděli zraněn při útoku na hlídku další český voják - 36letý desátník J.M. Utrpěl středně těžká zranění. Hlídku zasáhla střelba z ručních a protitankových zbraní. Voják byl převezen do americké vojenské nemocnice. V současné době je po operaci a jeho stav je stabilizovaný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Afghánci se shromažďují na místě úterního sebevražedného útoku | Foto: Rahmat Gul | Zdroj: ČTK

„O půlnoci afghánského času byla střelbou z ručních a ručních protitankových zbraní napadena patrola druhé strážní jednotky nedaleko základny Bagrám. Jednotka palbu opětovala a při incidentu utrpěl jeden z vojáků, který vedl palbu z věže vozidla, středně těžké zranění," říká mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

"Na místě mu byla okamžitě poskytnuta první pomoc, následně byl transportován do americké vojenské nemocnice na základně Bagrám. V současné době je po operaci a jeho stav je stabilizovaný,“ dodává.

Dnes byli v Afghánistánu při útoku sebevražedného atentátníka na konvoj sil Severoatlantické aliance zraněni také tři alianční vojáci. Útoky povstalců z noci a z dnešního rána připravily o život 11 afghánských policistů a vojáků.

Rotmistra zraněného v úterý přivezl speciál

Český rotmistr, který byl v Afghánistánu těžce zraněn při úterním útoku sebevražedného atentátníka, je od nedělního večera zpět v Česku. Do vlasti ho přepravil vojenský speciál.

„Po příletu do České republiky byl voják transportován vrtulníkem do Ústřední vojenské nemocnice v Praze-Střešovicích, kde se podrobí dalšímu vyšetření. Stav těžce zraněného vojáka je velmi vážný,“ uvedla mluvčí generálního štábu.

K úternímu útoku, při kterém čtyři čeští vojáci zemřeli, došlo rovněž v okolí základny Bagrám v provincii Parván. Ve chvíli, kdy explodovalo improvizované výbušné zařízení, byla hlídka českých vojáků mimo vozidlo a v prostoru prováděla rutinní činnost.

Při atentátu, ke kterému se přihlásilo hnutí Tálibán, zemřelo minimálně šestnáct lidí, byli mezi nimi i místní policisté a civilisté. Podle české armády se atentátník vmísil do davu místních lidí, s nimiž vojáci komunikovali.

Čeští vojáci hlídají základnu v Bagrámu | Foto: plk. Jana Růžičková, Generální štáb Armády ČR

Základna v Bagrámu je jednou z nejdůležitějších spojeneckých základen v Afghánistánu a také klíčovým střediskem pro logistickou podporu mise ISAF. Od listopadu tam působí 150 českých vojáků.

Na starosti mají ochranu základny a oblast kolem ní. Podle generálního štábu tvoří jednotky příslušníci 4. brigády rychlého nasazení ze Žatce a z Chrudimi.

„Já si myslím, že naše účast v Afghánistánu je součástí naší solidarity se spojenci. V roce 1938 jsme si stěžovali, že nám žádní spojenci nepřišli na pomoc v době, kdy jsme to potřebovali. Teď určitou solidaritou investujeme do toho, že spojenecké závazky budou v budoucnu platit kdykoli, kdy by to Česká republika potřebovala,“ řekl v České televizi premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bezpečnostní situaci na afghánské misi přiblížil na Radiožurnálu bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý

Podle bývalého náčelníka generálního štábu Jiřího Šedivého hrozí, že se podobné útoky budou ještě stupňovat.

„Koncem letošního roku by měly spojenecké síly opustit Afghánistán a musíme předpokládat, že to bude Tálibán považovat za období, kdy zintenzivní svoji aktivitu,“ poznamenal Šedivý.

V Afghánistánu působí česká armáda od roku 2002. Vystřídalo se tam téměř pět tisíc českých vojáků. V letošním roce jich v afghánské misi působí 270.


Zvětšit mapu

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme