Policie začala používat nové střely, nemají ohrozit lidi v okolí

Policisté dostali nové náboje s řízenou deformací. Ty by měly být bezpečnější pro lidi v okolí zásahu než dosavadní celoplášťové projektily.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kriminalita (ilustr. obr.)

Kriminalita (ilustr. obr.) | Foto: Martin Dušek

„V terči je to prakticky nepoznatelné, terč bývá z měkkých materiálů,“ ukazuje instruktor střelby Martin Fišer díry v terči po zásahu celoplášťovým projektilem a kulkou s řízenou deformací.

Při zásahu pronásledovaného pachatele je ale mnohem účinnější než celopláštový.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém typu střeliva mluvil Martin Karlík

„Celoplášťový má vlastnost, že rychle proletí tělem a nezastaví se. Pokud nezasáhne nějaký zásadní orgán, můžete zasáhnout třeba rameno, tak útočník, pokud na vás útočí a má naběhnutý adrenalin, tak ho to vůbec nezastaví a jde dál.“

Náboj s řízenou deformací celým tělem otřese a zasažený většinou upadne a navíc je střelné zranění mnohem větší.

V okolí zásahu má být bezpečněji pro nezúčastněné osoby

Tato nově používaná munice má špičku z jiného materiálu, takže se při dopadu na cíl stlačí a kulka se proto zastaví, vysvětluje instruktor Fišer:

„Pokud narazí do nějakého opravdu pevného objektu, například do zdi, do země, tak by se už neměl dál odrážet a měl by se srazit.“

Nehrozí tak, že odražená kulka zraní nebo zabije někoho v okolí, jako se to stalo v roce 1997 v Ostrově nad Ohří, kde se kulka odrazila od disku kola na autě, které policisté pronásledovali. Náboj zabil 22letého policistu.

Policisté mají nové náboje. Účinnější a pro okolí bezpečnější

Číst článek

V roce 2007 odražená střela zabila při střelbě na lupiče náhodného kolemjdoucího. Právě těmto nehodám se chce policie novými náboji vyhnout, říká Jozef Bocán z policejního prezídia:

„Dále nehrozí, že by střela prošla například za zasaženého člověka, kde opět může dojít k zasažení dalších nezúčastněných osob.“

Náboje s řízenou deformací se dají použít i v letadle, nehrozí, že prostřelí jeho plášť. Oproti celoplášťovým jsou ale dražší.

„Cena střeliva s řízenou deformací je zhruba 6 korun 40 haléřů za jeden kus. Ve srovnání se standardním typem střeliva je zde nárůst asi o 2 koruny. Nicméně tento nárůst je, řekl bych, vyvážen pozitivními vlastnostmi nového střeliva,“ dodává policista Bocán.

Ministerstvo vnitra chtělo tento typ střel zavést už v roce 2002. Zpočátku je používaly jen speciální útvary.

Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme