Po nepokojích ve Fergusonu skončil jeden zraněný v nemocnici, sedm je zatčených

Ve Fergusonu ve státě Missouri zatkla americká policie 7 lidí. Protestovali v ulicích navzdory zákazu vycházení, jeden zraněný skončil v nemocnici. Demonstranti požadují, aby úřady vysvětlily okolnosti smrti afroamerického mladíka Michaela Browna. Minulý týden ho zastřelil policista.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hned v úvodu zákazu vycházení ve Fergusonu došlo ke střetu demonstrantů s policií | Zdroj: Reuters

„Máme postřeleného v kritickém stavu, možná nepřežije. Podezřelý stál na silnici se zbraní v ruce. A už předtím kdosi ostřeloval policejní vůz. Policie reagovala přiměřeně - podařilo se nám zajistit bezpečnost,“ řekl kapitán Ron Johnson z missourské policie.

Bezpečnostní složky dnes použily proti demonstrantům slzný plyn a dýmovnice. „Chceme, ať veřejnost vyjadřuje vlastní názory, ale v souladu se zákonem, pokojně. Rabování ani výtržnosti nepřipustíme. Proto platí zákaz vycházení, aby se obnovil klid a pořádek,“ obhajoval v rozhovoru pro BBC tento postup obhajoval Juston Wheetley z americké policie.

Důvodem vyhlášení mimořádného stavu a zákazu nočního vycházení na předměstí St. Louis jsou už týden trvající nepokoje a násilnosti, které vyvolala smrt mladého Afroameričana. Michaela Browna zastřelil policista minulý víkend.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vypjaté situaci ve Fergusonu mluvila severoamerická zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

Obyvatelé města Ferguson mají zakázáno vycházet mezi půlnocí a pátou hodinou ranní. Mimořádný stav bude platit až do odvolání. Opatření se vztahuje i na novináře, kterým úřady vyhradily malý prostor nedaleko hlavního protestního shromaždiště, a v případě porušení jim pohrozily zatčením.

Guvernér státu Missouri Jay Nixon vyhlásil mimořádný stav s tím, že do města se po dnech násilných protestů musí vrátit pořádek. Podle guvernéra sice mnoho demonstrantů protestuje poklidně a bez násilí, jak ale uvedl – ‚nedovolí prý hrstce těch, kdo rabovali, ohrožovat celé město.‘

Stovky lidí v sobotu znovu vyšly do ulic a žádaly vyšetření smrti Michaela Browna. Mnohé rozhořčil postup místní policie, která v pátek zveřejnila záběry průmyslové kamery, s tvrzením, že zachycují 18letého mladíka během krádeže v obchodě.

Guvernér státu Missouri Jay Nixon vyhlásil mimořádný stav | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Rodina a kritikové viní policii, že se snaží ospravedlnit vraždu a odvést pozornost od pochybení důstojníka, který neozbrojeného teenagera zastřelil.

Mezitím ale vycházejí na světlo nové okolnosti případu, které podněcují hněv komunity. Advokát hlavního svědka, který byl u incidentu, zastřelení Michaela Browna označil za vraždu s rysy popravy. Oba mladé muže policista zastavil kvůli tomu, že šli uprostřed vozovky.


Zvětšit mapu

Lenka Kabrhelová, mkp, Hana Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme