Ferguson

Ferguson v textech na iROZHLASU

Úřady ve Fergusonu vyhlásily kvůli novým nepokojům mimořádný stav

|Lenka Kabrhelová, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Přes dvacet lidí zadržela americká policie ve městě Ferguson, kde se zvedla nová vlna nepokojů. Úřady dokonce vyhlásily mimořádný stav. Poklidné víkendové protesty připomínající rok od zastřelení černošského mladíka Michaela Browna skončily střelbou a násilím. Jeden člověk je po přestřelce s policií v kritickém stavu. Obviněn byl z napadení veřejného činitele.

|Lenka Kabrhelová, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Po protestech ve Fergusonu je jeden zraněný, prý střílel kradenou zbraní

Americký Ferguson je v pohotovosti. Připravuje se na možné další protesty poté, co nedělní demonstrace skončily střelbou a zraněním jednoho člověka. Stovky lidí si předtím poklidně připomněly památku černošského mladíka Michaela Browna, kterého před rokem zastřelil bělošský policista. Podle policie je muž zraněný při nočním incidentu v kritickém stavu.

|Lenka Kabrhelová, ČTK |Zprávy ze světa

Během piety za zabitého černocha ve Fergusonu se střílelo, dva lidé jsou zraněni

Po střelbě v americkém Fergusonu jsou dva zranění. Jeden z nich je v kritickém stavu. Přestřelku s policií prý vyprovokovala skupina demonstrantů, kteří protestovali proti policejnímu násilí. Incident se stal v době, kdy si lidé ve Fergusonu v poklidu připomněli rok od smrti černošského mladíka Micheal Browna, kterého ve městě zastřelil bílý policista.

|Lenka Kabrhelová, mta |Zprávy ze světa

Ferguson si připomíná rok od zastřelení Afroameričana Michaela Browna

V americkém Fergusonu si připomínají události, které přesně před rokem nastartovaly pouliční nepokoje a debatu o rasových otázkách po celých Spojených státech. Tehdy bělošský policista zastřelil neozbrojeného černošského mladíka Michaela Browna. Událost rozpoutala celonárodní diskusi o policejním násilí. Vzpomínku na syna letos uspořádal jeho otec Michael Brown starší.

|Lenka Kabrhelová, kov |Zprávy ze světa

Úřady zadržely muže podezřelého z postřelení policistů ve Fergusonu

Úřady ve státě Missouri po několikadenní pátrací akci zadržely muže podezřelého, že postřelil dva policisty ve městě Ferguson. Incident se odehrál minulý týden během demonstrace požadující reformu policejního sboru. Měsíce protestů a rasového napětí rozpoutala loni v létě smrt osmnáctiletého neozbrojeného černošského mladíka, kterého zastřelil bílý policista.

|Lenka Kabrhelová, Pavlína Nečásková, Marie Machytková |Zprávy ze světa

Na demonstraci před policejní stanicí ve Fergusonu postřelili dva strážníky

Demonstraci před policejní stanicí v americkém Fergusonu ve čtvrti St. Louis narušila střelba. Šéf policejního okrsku John Belmar potvrdil, že dva strážníci jsou postřeleni - jeden do ramene, druhý do obličeje. Oba jsou ve stabilizovaném stavu v nemocnici a jsou při vědomí. Protestující přišli oslavit rezignaci velitele místní policie Thomase Jacksona. Po střelci, který vypálil, když se dav začal rozcházet, policie pátrá.

Americké ministerstvo spravedlnosti vyzývá Ferguson k reformám policie

|Lenka Kabrhelová |Zprávy ze světa

Policie v americkém městě Ferguson by se měla podle ministra spravedlnosti Erica Holdera okamžitě reformovat. Jeho úřad zjistil během několikaměsíčního vyšetřování, že policisté na předměstí St. Louis často jednají na základě rasového klíče a předsudků. Policista, který loni v létě zastřelil neozbrojeného černošského mladíka, se ale podle prověrky nedopustil trestného činu.

| ČTK, Viktor Daněk |Zprávy ze světa

Policista, který v USA zastřelil černošského mladíka, dal výpověď

Policista Darren Wilson, který v srpnu zastřelil v americkém Fergusonu neozbrojeného černošského mladíka Michaela Browna, rezignoval na svoji práci u policie. Oznámil to Wilsonův právník Neil Bruntrager. Zabití mladíka a neobvinění policisty ze zabití vyvolala vlnu nepokojů ve Fergusonu i v celých Spojených státech a případ rozproudil debatu nad vztahy mezi policií a komunitami v mnoha městech.

|Pavel Novák |Zprávy ze světa

Protesty kvůli případu zastřeleného Afroameričana se šíří do dalších měst

Protesty proti rozhodnutí poroty v americkém Fergusonu se šíří v dalších městech Spojených států. Lidé kritizují to, že porota neobžalovala policistu, který v srpnu zastřelil 18letého Afroameričana Michalea Browna. Demonstranti tvrdí, že v zemi přetrvávají rasové předsudky. Lidé protestovali na začátku předvánoční nákupní sezóny hlavně u obchodních center.

|Lenka Kabrhelová, kap |Zprávy ze světa

Spousta zákonů chrání policisty, ale žádné nechrání nás, tvrdí obyvatelé Fergusonu

Co dál a jak se pohnout z místa? Tuto otázku si teď kladou mnozí obyvatelé amerického Fergusonu. Protesty kvůli rozhodnutí poroty neobvinit policistu, který v srpnu zastřelil neozbrojeného černošského mladíka, skončily rabováním a vypálením několika budov. Na řadě je hledání řešení, jak se malá komunita z otřesu může vzpamatovat.

Ve Spojených státech pokračují demonstrace kvůli případu zastřeleného Afroameričana

|Lenka Kabrhelová, Petra Novotná |Zprávy ze světa

Ve Fergusonu na předměstí amerického St. Louis i v dalších městech po celých Spojených státech druhým dnem pokračují protesty. Demonstranti nesouhlasí s tím, že policista Darren Wilson, který v srpnu zastřelil černošského mladíka, nebude trestně stíhán. Na předměstí St. Louis někdo postřelil dva agenty FBI. Zatím není jasné, jestli to souvisí s nepokoji ve Fergusonu.

|Lenka Kabrhelová, kov |Zprávy ze světa

Řada černochů považuje policii v USA za zaujatou a volá po systémové změně

Americký Ferguson se dnes naposledy rozloučí s černošským mladíkem Michaelem Brownem. Neozbrojeného Afroameričana zastřelil před dvěma týdny na předměstí St Louis bílý policista. Smrt teenagera rozpoutala ve městě protesty a střety demonstrantů s pořádkovými silami a opět rozvířila diskuse o rasových otázkách. Lidé tmavé pleti poukazují na to, že se k nim policisté nechovají stejně jako k bílým, ale i na další nerovnosti, a volají po změnách.

|Lenka Kabrhelová, kap |Zprávy ze světa

Ve Fergusonu znovu protestovaly stovky lidí. Do města přijíždí ministr spravedlnosti

Stovky demonstrantů znovu prošly americkým Fergusonem. Přestože byla atmosféra oproti předchozím dnům spíše poklidnější, opět došlo na střety s policií, která nakonec pozatýkala na 40 lidí. Město na okraji St. Louis je dějištěm protestů už jedenáct dní. Jeho obyvatele pobouřila smrt černošského mladíka, kterého zastřelil policista, přestože u sebe neměl zbraň.

|Vladimír Kroc, Lenka Kabrhelová, kap |Zprávy ze světa

Demonstranti ve Fergusonu se opět střetli s policií. Napětí eskaluje

Americký Ferguson má za sebou další rušnou noc. Jinak poklidné předměstí Saint Louis na sebe v noci bere podobu téměř válečné zóny. Protesty, které vypukly poté, co místní policista zastřelil černošského mladíka Michaela Browna, trvají už více než týden a i včera jinak klidné demonstrace skončily konfrontací s policií. Hlavní ulicí opět létaly kouřové granáty a slzný plyn a – jak tvrdí policie – i skutečné projektily.