Vánoce přinášejí na Ostravsku i obavy z vlny exekucí. Kvůli nespláceným půjčkám

Vánoce se blíží. Lákavé reklamy útočí a stejně tak i nejrůznější nabídky na rychlé půjčky a nákupy dárků na dluh. Vánoční úvěry patří k tomu nejrizikovějšímu, co mohou hlavně lidé s malým platem nebo sociální podporou udělat. Obavy z další vlny exekucí jsou znát například na Ostravsku. Počty nařízených exekucí jsou tam už teď závratné.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hypotéky, půjčky, bankovní produkt, úvěry (ilustrační foto)

Hypotéky, půjčky, bankovní produkt, úvěry (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Sama vím, jaké to je. Kdybych měla rodinu, tak jí neuživím. Nevím, co bych dělala,“ říká paní Vlasta. Je bez práce a její manžel také. Peníze nemá, ale dárky koupit chce.

„Co bereme dávky, tak se to se nedá ani počítat. 2800 – 3000 korun životní minimum. A člověk má z toho vyžít?“

Přehrát

00:00 / 00:00

Počet exekucí na Ostravsku roste. Přesvědčil se o tom i Martin Knitl

Paní Vlasta je ideálním cílem pro toho, kdo půjčí peníze rychle, bez řečí a nechce znát skutečné příjmy. S vidinou vytouženého mobilu nebo nové televize pod stromečkem.

„Nabídek je skutečně celá řada, je jich hrozně moc. Některé odhady se pohybují až kolem 120 tisíc poskytovatelů a zprostředkovatelů spotřebních úvěrů,“ uvádí Zdeňka Libišová Svobodová z Poradny při finanční tísni v Ostravě.

Cesta do dluhové pasti je snadná

Potvrzuje tak těžko představitelnou sílu možností, jak se během minuty zadlužit. Od nabídek nalepených na sloupech až po stále častější úvěry nebankovních firem na internetu.

Těžko se přitom ale zjišťuje, kolik takových případů mezi nejchudšími vlastně je, dodává NIkola Bardoňová z obecně prospěšné společnosti Vzájemné soužití.

„Oni si to prostě mezi sebou říkají. A my se se o tom dozvídáme od někoho z rozumných klientů, nebo až jim přijde upomínka, nebo exekuce.“

A za vše mluví čísla ze soudních spisů za poslední roky.

„Vedou se tady sta tisíce exekucí. Zdejší občané jsou velice zadlužení,“ konstatuje předsedkyně Krajského soudu v Ostravě Iva Hrdinová.

To vše dohromady pak končí ve statistikách exekutorů. Jak dopadnou letošní Vánoce jejich očima, budeme znát nejdříve až v příštím roce.

Martin Knitl, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme