Česká republika se přiblížila k eurozóně, senátoři schválili přistoupení k fiskálnímu paktu

Česko je o krok blíž k takzvanému fiskálnímu paktu Evropské unie. Podle něj se stát zaváže k rozpočtové kázni. Senát dnes připojení k tomuto paktu schválil. Návrh podpořilo 58 ze 73 přítomných členů horní komory, proti se postavila ODS.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senát (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka z ČSSD se České republiky důsledky paktu dotknou, až bude v eurozóně. Dodal také, proč je podle něj potřeba zavázat se k němu už teď:

„Hlavní smysl toho, že se přihlásíme, bude v tom, že se budeme moci jako Česká republika účastnit summitu zemí eurozóny, na který nemáme přístup my a Britové. Je chybou, pokud u některých jednání nejsme.“

Koalice chce prosadit přijetí paktu s výjimkami pro státní dluh a rozpočet. TOP 09 ale prostřednictvím místopředsedy Miroslava Kalouska podporu podmínila tím, že vláda přestane před přijetím eura tyto výjimky uplatňovat.

Přijetí fiskálního paktu musí ještě potvrdit Poslanecká sněmovna, kde vládní koalice nemá potřebnou ústavní většinu.

Fiskální pakt požaduje, aby státy, které se k němu rozhodnou připojit, do jednoho roku od vstupu této smlouvy v platnost přijaly právní předpis, který zajistí, že schodek státního rozpočtu nepřesáhne 0,5 procenta HDP. Země, jejichž dluh převyšuje 60 procent HDP, pak musí snižovat jeho výši minimálně o 5 procent ročně.

Lenka Jansová, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme