Protidrogová centrála odhalila dosud nejrozsáhlejší obchod s chemikáliemi na výrobu drog

Národní protidrogová centrála odhalila rozsáhlý nelegální obchod s chemickými látkami určenými pro výrobu metamfetaminu. Detektivové při tom zajistili látky potřebné na výrobu 3 a půl tuny pervitinu za 2,5 miliardy korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Laboratoř

Laboratoř | Foto: Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP)

Rozsahem jde o nejvýznamnější případ v historii České republiky.

„Nebezpečnost této trestné činnosti spočívala jednak v objemu zobchodovaných látek, a jednak ve skutečnosti, že byla provozována pod zástěrkou legálního obchodu s chemickými látkami,“ vysvětluje mluvčí Barbora Kudláčková.

Vyšetřování detektivům trvalo zhruba rok. Koncem letošního července se zásahovou jednotkou zadrželi v severních Čechách 41letého muže, který prostřednictvím své firmy prodával chemikálie do pěti velkých varen pervitinu v německém pohraničí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Radiožurnálu byli ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych a Ivan Douda ze střediska prevence a léčby drogových závislostí Drop IN

„Při samotném zadržení jsme zajistili 750 kilogramů jódu, 740 kilogramů červeného fosforu a 1571 litrů toluenu,“ upřesnil ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.

Pachateli za to hrozí až 12 let vězení. Spolu s ním policie obvinila i několik desítek dalších lidí, kteří se podíleli na výrobě a distribuci drogy. V řadě případů se podle Frydrycha jedná o Vietnamce.

„Odhalení bylo paradoxně těžké právě proto, že muž byl spolumajitelem obchodní společnosti, která měla v předmětu podnikání obchod s chemikáliemi. Prokázání provázanosti legální a nelegální sféry bylo obtížné,“ přiznává Frydrych.

Metamfetamin (pervitin) | Foto: Český rozhlas

Detektivové zásah vnímají jako zásadní ochromení výroby pervitinu pro německý trh.

Za loňský rok odhalili policisté v Česku 261 laboratoří na výrobu pervitinu, z nichž většina byla pouze malých, takzvaně kuchyňských. Roste však množství odhalených laboratoří, které jsou zařízené na výrobu mnohem většího množství v řádech až desítek kilogramů.

Podle Ivana Doudy ze střediska prevence a léčby drogových závislostí Drop In není například v pražských ulicích velký problém pervitin sehnat. Jeho oblíbenosti nahrává také relativně jednoduchá příprava.

Evelyna Kulíšková, Jan Doležal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme