Jihlavští taxikáři musejí složit zkoušku znalostí, jinak přijdou o koncesi

Taxikáře v Jihlavě dnes vůbec poprvé čeká zkouška, která má prověřit jejich schopnosti a znalosti. Kdo ji do 18 měsíců nesloží, přijde o koncesi. Rozhodnutí přišlo s loňskou novelou zákona, která umožnila řídit vůz taxislužby téměř každému. Na dnešní termín se ale ze 150 taxikářů chystá jen málokterý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Taxi si v Bratislavě raději objednávejte telefonicky | Foto: Tomáš Adamec

„Označte nejkratší správnou cestu osobního vozu z horního Masarykova náměstí na hlavní vlakové nádraží,“ čte jednu z otázek pan František.

Řidiči jihlavské taxislužby s devatenáctiletou praxí se ale nabízená správná odpověď nelíbí. Všechny otázky si vytiskl, na zkoušku se ovšem zatím učit nehodlá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jihlavské taxikáře čeká zkouška znalostí. Řadě z nich se ji zatím skládat nechce

Vedoucí jihlavského odboru dopravy Ján Tinka považuje zkoušky taxikářů za nutnost. Jejich součástí je znalost práva, ovládání taxametru i místopis. V případě Jihlavy si řidiči například musejí zapamatovat 280 ulic a nejkratší cestu k nim.

„Aby se cestující mohli spolehnout na taxikáře, aby s nimi neobjížděl celé město a nehledal ulici, proto jsme navrhli vyhlášku a přezkoušení. Na našich stránkách už jsou otázky, tak se na to mohou připravit. Praha to má, Brno to má, vycházeli jsme z jejich vyhlášky a jejich filozofie,“ vysvětluje Tinka.

S tím ale taxikář František nesouhlasí: „Taxikáři v Praze používají navigace, proč by je nemohli používat, není to přece zakázaný prostředek. Radši ať si zapne navigaci, než aby to hledal někde poslepu.“

Tři termíny do konce roku

Hlavu si postavili i někteří další jihlavští taxikáři. Ti, které oslovila redaktorka Českého rozhlasu, prý zkoušku v prvním termínu rozhodně skládat nebudou.

Do konce roku mají řidiči jihlavské taxislužby tři zkouškové termíny. Prokázat své znalosti musejí do 18 měsíců. Když tak neučiní, přijdou o koncesi.

„V současné době máme na území 153 řidičů taxislužby plus 34 provozovatelů. Je to hodně,“ konstatuje Tinka.

Počet jihlavských taxikářů je srovnatelný s jejich celkovým počtem ve zbytku kraje. I to je důvod, proč města Pelhřimov, Žďár nad Sázavou, Třebíč ani Havlíčkův Brod podobnou vyhlášku nezvažují a zkoušky taxikářů neplánují.

Olga Štrejbarová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme