Policie připomíná pražským chodcům, že tramvaj má vždy přednost

Téměř 60 střetů tramvaje s chodcem zaznamenala minulý rok pražská policie. Z toho dva byly smrtelné. Ve většině případů přitom zavinili nehodu sami chodci, kteří nerespektovali pravidla silničního provozu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tramvaj. Ilustrační foto.

Tramvaj. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Pražská policie proto dvakrát do roka pořádá pod názvem Není cesty zpět preventivní akce, které mají Pražanům připomenout, že tramvaj má před chodcem vždy přednost.

Nejen školáci, ale i dospělí by měli vědět, že tramvaj má před chodcem přednost i na přechodu. To je hlavní poselství preventivních přednášek, které dnes pod názvem Není cesty zpět začaly - tak trochu symbolicky - v tramvajovém vagonu na Vysočanské v Praze 9.

Přehrát

00:00 / 00:00

Akci Není cesty zpět sledovala Magdalena Medková

„Kampaň Není cesty svět je v tuto chvíli již v Praze realizována čtvrtým rokem. Je to zejména z toho důvodu, že je pořád dokola nezbytné ubezpečovat Pražany o tom, že na přechodu pro chodce má tramvaj přednost před chodci. A že opravdu chodci nemohou do přechodu vstupovat, když se tramvaj blíží,“ říká koordinátorka prevence Zuzana Pidrmanová.

Podle ní nesou největší vinu chodci. Jen za minulý rok zapříčinili na 54 z 58 kolizí.

„V mnoha případech tam hraje hraje roli nepozornost, že třeba ani nevidí přijíždějící tramvaj. V několika případech hraje roli i alkohol, kdy je pozornost snížená.“

Situace se lepší

Policisté jsou ale při posuzování pěších optimističtí. Od roku 2011, kdy při kolizích zemřelo 7 lidí, se podle nich opatrnost chodců výrazně zlepšila.

Chodci jsou méně tvrdohlaví a uvědomují si, že vzhledem k velké hmotnosti tramvaje je nutné dát jí přednost.

Tramvaj. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

V minulém roce tak došlo jen ke dvěma střetům s tragickými následky. Což je zhruba třikrát méně než v předešlém roce.

„Čísla se zlepšují, kampaň má smysl a dobré výsledky a je třeba neustále nové generace utužovat v tom, že tramvaj má prostě na přechodu přednost. A jinak to nebude a je dobré ji vždycky pustit.“

Preventivní přednášky potrvají až do čtvrtka. Upravená tramvaj se z Vysočanské přemístí k žižkovské vozovně, ve středu zamíří na tramvajovou smyčku Kotlářka a svou trasu ukončí ve vozovně Kobylisy.

Pro veřejnost je přístupná vždy od půl deváté ráno.

Magdaléna Medková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme