Delegáti FIFA vyberou v Curychu dvě z devíti kandidatur na pořádání MS 2018 a 2022
Není to ještě ani půl roku, co skončilo mistrovství světa v Jihoafrické republice, přesto už za pár hodin poznáme jízdní řád světového fotbalu až do roku 2022. Delegáti FIFA vyberou zítra odpoledne v Curychu dvě z devíti kandidatur a stanoví tím pořadatele světových šampionátů pro roky 2018 a 2022. Zástupci kandidujících zemí mají v curyšském kongresovém centru poslední šanci, aby lobbovali za své projekty.
Středeční odpoledne patřilo pěti uchazečům o turnaj v roce 2022. Jsou mezi nimi dva státy, které ještě fotbalové mistrovství světa nepořádaly. Jedním z nich je Austrálie, která je také považována za největšího favorita volby, i když jako jediná z kandidátů nemá mezi dvaadvaceti delegáty, kteří budou volit, svého zástupce.
Mohla za něj považovat Tahiťana Temariiho, jenže ten po nedávném korupčním skandálu stejně jako Nigerijec Adamu o hlasovací právo přišel. Také Austrálie měla v létě svůj uchazečský skandál s velmi cennými pozornostmi pro funkcionáře FIFA.
V Curychu se Australané snažili působit tak, jak to umějí - rozesmátě, uvolněně a bezstarostně. Připravili zábavnou prezentaci s vtipným videem, ve kterém klokan ukradne v sídle FIFA pohár pro vítěze šampionátu a odveze ho domů. Ale byli také pragmatičtí.
„Pohlížejte na Austrálii jako na novou šanci. Jak víte, jsem obchodník, byznys mám v krvi. Dobrou investici poznám na první pohled. A vím, že mistrovství světa v naší zemi bude fantastickou investicí pro FIFA i pro budoucnost téhle hry. Když jsem před padesáti lety do Austrálie přijel jako imigrant, dostalo se mi vřelého přijetí. A totéž čeká i fotbal,“ slibuje předseda australské federace Frank Lowy.
Bez šance na přidělení šampionátu za 12 let překvapivě není ani Katar, kde se tento turnaj také ještě nehrál. Analýza sice vyhodnotila jeho kandidaturu jako vysoce rizikovou ve dvou ze sedmnácti bodů, což je nejvíce ze všech uchazečů, přesto země o velikosti Středočeského kraje není outsiderem.
Katařané slíbili, že vyřeší problém s vysokými teplotami klimatizovanými stadiony, kde bude maximálně 27 stupňů Celsia a které po turnaji půjde rozmontovat a převézt do chudších zemí, které se potýkají s velkými horky. Třetím spolufavoritem volby jsou Američané.
Ti zvolili při prezentaci patetický tón a vsadili na touhu FIFA po penězích, hovořili o rekordní ziskovosti šampionátu ve Státech. Aby popřeli zjištění analýzy FIFA o problémech s vládními zárukami, nechali promluvit dokonce dva prezidenty. Bývalého Billa Clintona přímo v Curychu a aspoň na dálku i toho současného.
„V roce 1994 navštívilo poslední mistrovství na americké půdě tři a půl milionu lidí. To je dodnes rekord světových šampionátů,“ připomněl v předtočeném vystoupení Barack Obama.
Outsiderem volby pro rok 2022 je Japonsko a tím největším Jižní Korea, jejíž kandidatuře rozhodně uškodilo nedávné severokorejské napadení, i když se ho Korejci v Curychu snažili využít ve svůj prospěch a tvrdili, že přidělení šampionátu právě jim pomůže k míru na Korejském poloostrově.
Ve čtvrtek dopoledne své vize představí čtyři uchazeči o turnaj v roce 2018. Nejprve Belgie s Nizozemskem, pak Španělsko s Portugalskem a na závěr dva favorité - Anglie a Rusko. Ve 14 hodin začne 22 delegátů volit a po čtvrté hodině odpolední své rozhodnutí odtajní. Kdo vyhrál jackpot v podobě pořadatelství fotbalového mistrovství světa, se od nás okamžitě dovíte.