matematika

| ČTK |Zprávy z domova

Povinné maturity z matematiky budou i na středních odborných školách

Povinné maturity z matematiky budou od roku 2021/2022 i na středních odborných školách. Ministryně školství Kateřina Valachová z ČSSD na vládě prosadila seznam většiny oborů. Zkoušky z matematiky nebudou pouze na uměleckých, zdravotnických a sociálních oborech. Valachová novinářům řekla, že naopak povinná maturita z matematiky bude na zemědělských oborech. Proti tomu byli lidovečtí ministři. Vláda už na konci roku schválila tuto zkoušku od jara 2021 na gymnáziích a lyceích.

Valachová chce za pět let maturitu z matematiky i pro odborné školy. 'Je to fér'

| ČTK |Zprávy z domova

Ministryně Kateřina Valachová (ČSSD) udělá vše pro to, aby povinnost maturovat z matematiky nastala pro studenty středních odborných škol (SOŠ) do roka poté, co budou z počtů povinně maturovat gymnazisté. Uvedla to v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce v reakci na informaci, že ředitelé gymnázií a lyceí chystají kvůli povinné maturitě z matematiky ústavní stížnost. Problematikou maturit na SOŠ se bude v pondělí zabývat vláda.

|Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Mnozí prvňáci ještě neumějí ani pořádně číst a psát, ale zvládnou naprogramovat hru

Programovat se dnes učí i prvňáci. Jejich rodiče je hlásí do přípravných kurzů, čímž jim chtějí zajistit slibnou budoucnost. IT technologie patří mezi šest nejžádanějších profesních oblastí loňského roku. V Praze je od podzimu otevřený kroužek, kde se malí zájemci naučí za pár hodin naprogramovat různé počítačové hry. Přijímají děti od šesti let, tedy ty, které ještě nedržely v ruce ani slabikář.

| mkp, Pavla Lioliasová |Zprávy z domova

Dril versus samostatnost. V matematice jsou na tom maturanti lépe s naučenými postupy

Středoškoláci letos v maturitních písemných testech obstáli třeba v úlohách na čtenářskou dovednost. Podle iniciativy 'Maturitní data - odtajněno' jim naopak nešly příklady, které ověřují základy matematického uvažování. Vyplývá to z výsledků maturitních testů, které na žádost iniciativy zveřejnilo ministerstvo školství.

| ČTK, ČRo, Pavla Lioliasová |Zprávy z domova

Maturanti se v matematice zlepšili, i tak ji nezvládla čtvrtina z nich

Na 70 tisíc studentů středních škol má letos za sebou takzvané didaktické testy společné části státních maturit. I přes mírné zlepšení zůstala nejméně úspěšným předmětem matematika. Letos ji napoprvé nezvládlo zhruba 4000 studentů, tedy asi 23 procent. Průměrně v testu přitom získali víc bodů než loni. Vyplývá to z výsledků testů, které dnes zveřejnilo ministerstvo školství a organizátor maturit Cermat.

| ČTK, Veronika Sedláčková, Michaela Vydrová |nepoužívat - Věda

V Soulu udělili prestižní medaili za matematiku poprvé ženě, získala ji Íránka Mírzácháníová

Prestižní ocenění za matematiku získala vůbec poprvé v historii žena – Íránka Marjam Mírzácháníová. Na mezinárodním matematickém kongresu v Soulu byla mezi čtyřmi letos oceněnými vědci. Cenu, nazvanou po kanadském matematikovi Johnovi Charlesovi Fieldsovi, dostala za práci o symetrii zakřivených povrchů. Cena se uděluje od roku 1936.

|Veronika Sedláčková, Kateřina Prachařová |Zprávy z domova

Ministr školství chce zavést různé obtížnosti maturity podle typu školy

Letošní ročník státních maturit, které začaly dnes a týkají se 87 tisíc studentů, se odehrává podle podobného scénáře jako vloni. Ubylo sice administrativy, což podle resortu školství ušetřilo sedm milionů korun, i tak ale stojí organizace státních maturit zhruba 154 milionů korun. V příštích letech by se měly zlevnit a proměnit. Ministr školství chce zavést třeba různou obtížnost zkoušky podle typů škol.

|Eliška Malínská |Zprávy z domova

Zkoušku z matematiky si volí málo maturantů. Ministerstvo zvažuje, že bude povinná

Začíná čtvrtý ročník státních maturit. Zkoušku z dospělosti bude skládat skoro 90 tisíc studentů. Stále méně středoškoláků si jako maturitní předmět volí matematiku, letos je to zhruba každý třetí. Ostatní dávají přednost cizímu jazyku. Ministerstvo školství proto uvažuje, že by do budoucna mohla být matematika povinným maturitním předmětem.