Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Tisíce deváťáků čekají přijímací zkoušky. ‚Vyspat se a poslední dny už nepočítat,‘ doporučuje ředitelka

V pátek začínají přijímací zkoušky na střední školy. Pro řadu deváťáků jde o první opravdovou zkoušku v životě, která rozhodne o tom, kam povedou jejich další kroky. Dlouhé přípravy jsou u konce, teď už jen zbývá podat co nejlepší výkon.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přijímací testy na střední školy (ilustrační foto)

Přijímací testy na střední školy (ilustrační foto) | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Přijímací zkoušku v pátek píší žáci devátých tříd. A v pondělí mají druhý pokus. V úterý a ve středu pak půjdou na řadu uchazeči o víceletá gymnázia, páťáci a sedmáci.

Přijímací zkoušky na střední školy bude čekat i letos silný ročník. Kapacity středních škol se nebudou lišit

Číst článek

Žáci píší dva testy, a to z matematiky a češtiny. „Začíná se vždy v 8.30. Úvodní administrace trvá 15 minut, pak žáci píší matematiku, která je na 70 minut. Pokračuje se českým jazykem a literaturou – ta začíná v 10.50 a trvá 60 minut, ale jsou tam pak navýšení času pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami,“ popisuje ředitelka Cermatu Barbora Rosůlková.

Takoví žáci sedí zvlášť v učebnách, aby měli na práci klid po celou dobu. Mají podle jejich potřeby prodloužený čas o 25, 50 nebo i 100 procent.

Rady ke zkouškám

„Doporučuji jim, aby se pořádně vyspali. Hlavně aby se poslední dny už nepočítali a nepřipravovali se, aby si dali spíše takový oddychový čas. Poté aby si s sebou vzali dobrou svačinu a dobrou náladu,“ podělila se o rady Renata Schejbalová, předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií a ředitelka gymnázia Nad Štolou. Uchazečům se můžou ještě hodit na zkoušky v příštím týdnu.

Ředitel teplické školy: Bez testu v prvním se druhého kola přijímaček nešlo zúčastnit, některé to překvapilo

Číst článek

Obecně se uchazečům doporučuje si na začátku projít všechny úlohy a vyhodnotit si, které by mohly jít snáz a které hůř. A začít od těch jednodušších, aby se na něčem zbytečně nezasekli a neztratili čas.

Žáci můžou získat maximálně 50 bodů z každého testu. Maximální počet za jednotlivé úlohy je vždy v testovém sešitě. Body za špatnou nebo chybějící odpověď se neodečítají.

Test z matematiky můžou ukrajinští studenti psát i v ukrajinštině, můžou si vybrat. Co se týče češtiny, záleží na konkrétní škole, jaké podmínky má stanovené. Na některých mají žáci z Ukrajiny místo písemné češtiny třeba pohovor.

Přijímačky nanečisto

Všichni deváťáci se mohli na pátek připravit i díky lednovým Přijímačkám nanečisto, které připravila státní organizace Cermat. Řada učitelů i rodičů je ale kritizovala. Například učitel matematiky Marek Valášek v této souvislosti mluvil o tom, že loni byly testy naopak celkem jednoduché a Cermat se teď úroveň snaží vrátit na původní stav.

Deváťáci si mohou zkusit přijímačky nanečisto. ‚Zájem je poměrně velký,‘ hodnotí šéf asociace Zajíc

Číst článek

„Byla tam jedna věc, která v přijímačkách nikdy nebyla, a to sestava dvou rovnic o dvou neznámých. To nikdy předtím nebylo a je to už léta v požadavcích toho, co mají děti umět. Myslím si, že zrovna tenhle příklad byl: ‚Hele bacha, máte také nějaké požadavky. Dívejte se na to, co je v požadavcích k přijímací zkoušce, nejen na staré testy,“ uvedl Valášek.

Takové varování dostali v lednu všichni, kdo si přijímačky nanečisto vyzkoušeli. A bylo jen na nich, jak se s ním vypořádali a jestli se to v pátek a příští týden nějak ukáže. I učitelé zdůrazňují, že podmínky a zadání přijímacích zkoušek mají vždy všichni stejné.

Tereza Hübscherová, kvr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme